فتنه جدید غربی،عبری،عربی در لبنان

سمیر جعجع با حمایت آمریکا ، عربستان و اسرائیل به دنبال ایجاد جنگ داخلی در لبنان است

به گزارش دیده بان «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی هفته گذشته در گفتگو با شبکه الجدید مدعی شد: من 15 هزار نیرو در اختیار دارم و ما می‌توانیم با حزب‌الله که اکنون به‌دلیل وضعیت داخلی لبنان و منطقه‌ای ضعیف شده است مقابله کنیم و از حمایت آمریکا، عربستان سعودی، امارات و دیگر کشورها برخورداریم و از آنجا که حزب‌الله ضعیف‌تر از هر زمان دیگری است، ناچار به امتیازدهی می‌شود.

زمانی که «ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه و از هم‌پیمانان جعجع در جریان 14 مارس به او درباره صحبت‌هایش هشدار داد جعجع گفت: امروز ما قوی‌تر از دوره «بشیر الجمیل» رئیس جمهوری اسبق لبنان هستیم و حزب‌الله از «یاسر عرفات» رئیس وقت سازمان آزادی‌بخش فلسطین ضعیف‌تر است.

این‌که جعجع بر پایه چه معیار و ملاکی این صحبت‌ها را مطرح و طبق چه استانداردی توانایی‌هایی حزب‌الله را به این شکل ارزیابی کرده است مشخص نیست؛ اما واقعیت‌های روی زمین عکس ادعاهای وی را نشان می‌دهد، حقیقت این است که هرگونه درگیری حزب نیروهای لبنانی و وابستگان آن با حزب‌الله پیامدهای بدی برای حزب جعجع و هم‌پیمانانش خواهد داشت؛ حتی اگر با حمایت آمریکا و عربستان و امارات و... وارد این تقابل شود، این امر چند علت دارد:

1 ــ حزب‌الله از نظر تسلیحاتی قدرت قابل قبولی دارد و در انبارهای مخفی آن بیش از 150هزار موشک است که اغلب آنها از نوع دقیق با توانایی هدف‌گیری عالی و ده‌ها هزار موشک از نوع کورنت ضدتانک‌اند و زرادخانه‌ای از هواپیماهای بدون سرنشین است.

2 ــ حزب‌الله از تجربه‌های جنگی بالایی برخوردار است که آن را در جریان نبردهای سنگین با دشمن صهیونیستی و نیز گروه‌های تروریستی آموخته و به‌شکل کامل آموزش دیده است، علاوه بر آن نیروهای حزب‌الله همچنان در جبهه‌های مختلف در سوریه ضد دشمن می‌جنگند، این درحالی است که آخرین جنگی که نیروهای جعجع در آن شرکت کردند به 35 سال قبل بازمی‌گردد.

3 ــ حزب‌الله تحت رهبری سید حسن نصرالله در همه نبردهایی که داشته رژیم صهیونیستی را شکست داده و نیروهای آن دوبار در 2000 و 2006 اشغالگران را از خاک لبنان بیرون کرده‌اند، اما از زمان جنگ داخلی لبنان تاکنون سمیر جعجع و نیروهای آن در کدام نبرد پیروز شده‌اند؟

4 ــ حزب‌الله تنها نیست و هزاران مبارز محور مقاومت با رهبرانشان کنار مقاومت لبنان هستند.

اما صحبت از جنگ و مقابله با حزب‌الله از زبان سمیر جعجع که تاکنون آن را تکذیب نکرده٬ از نظر محتوا و زمان بسیار خطرناک است و بوی توطئه می‌دهد، در واقع این اظهارات حکایت از تلاش برای برافروختن آتش جنگ داخلی دوم در لبنان دارد که آمریکا و رژیم صهیونیستی و سازشکاران عرب که هدف همه آنها نابودی حزب‌الله و خلع سلاح آن به‌عنوان مهم‌ترین تهدید موجودیتی برای رژیم اشغالگر اسرائیل است٬ پشت این توطئه هستند.

در این میان «ولید جنبلاط» رئیس حزب سوسیالست ترقی‌خواه کار عاقلانه‌ای کرد که اظهارات جعجع و کناره‌گیری نمایندگان آن از پارلمان لبنان برای ایجاد یک بحران سیاسی و قانون اساسی و خلأ سیاسی در کشور را رد کرد و تأکید کرد که هر شخص یا طائفه‌ای به‌فکر ورود به یک ماجراجویی نظامی باشد دیوانه است.

در واقع سمیر جعجع گویا نمی‌داند که حمایت آمریکا و عربستان و امارات از وی نمی‌تواند تضمین پیروزی‌اش باشد. این مثلث شوم که جنگ غیرانسانی یمن را به‌پا کردند نه در این جنگ و نه پیش از آن در جنگ سوریه و عراق مطلقاً دستاوردی نداشتند و در همه جبهه‌های آن شکست خوردند. بهتر است جعجع مراحل مختلف جنگ یمن را طی این شش سال و نیز موازنه‌های قدرت روی زمین و شکست هواپیماهای اف16 و اف15 آمریکا در جنگ یمن مقابل انصارالله را مرور کند، البته همه اینها درحالی است که انصارالله در شرایط بسیار سختی به‌سر می‌برد و حتی یک‌بیستم از توانایی‌های حزب‌الله را هم در اختیار ندارد.

بنابراین حزب‌الله ضعیف نیست و حتی اگر بخواهد این روزها امتیازاتی هم بدهد برای دوری از تقابل و ریخته شدن خون لبنانی‌ها از هر قشر و گروهی است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:تسنیم




انتهای متن/

سه شنبه, 29 مهر 1399 ساعت 14:53

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید