عدم همراهی قطر با مرتجعین منطقه

مقام قطری : روابط ما با ایران مبتنی بر حسن همجواری است

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری تسنیم مطلق بن ماجد القحطانی نماینده ویژه وزیر خارجه قطر در امور مبارزه با تروریسم و میانجیگری در حل اختلافات تأکید کرد که مواضع توافق‌شده شورای همکاری خلیج فارس معمولاً از طریق مصوبات نشست‌های وزرای خارجه کشورهای عضو این شورا صادر می‌شود، نه از طریق بیانیه‌های دبیرکل که صرفاً نشانگر دیدگاه دبیرخانه این شورا است.

القحطانی در واکنش به بیانیه دبیرخانه شورای همکاری که خواستار تمدید تحریم بین‌المللی تسلیحاتی ایران شده بود، افزود: ما در قطر معتقدیم تحریم‌های کنونی علیه ایران منتج به نتایج مثبتی نمی‌شود و سبب حل بحران‌ها نمی‌شود و حل بحران‌ها باید فقط از طریق گفتگو صورت پذیرد.

وی در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت: ایران کشوری همسایه است و ما روابطی مبتنی بر حسن همجواری و همسایگی با یکدیگر داریم و موضع ایران به‌خصوص در خلال محاصره ظالمانه کنونی علیه قطر مورد تقدیر دولت و مردم قطر است.

القحطانی اضافه کرد: در حالی که کشورهای محاصره‌کننده اقدام به اتخاذ اقدامات یکجانبه می‌کنند، دولت قطر گفتگو را برگزیده و این سیاست دائمی ما است و ما به‌دنبال روابطی خوب با همه و بین همه کشورها هستیم.

وی تأکید کرد: موضوع امنیت منطقه‌ای نیازمند گفتگوی جامع و حقیقی بین همه طرف‌های مرتبط با امنیت منطقه است، ولی سیاست عنادورزی و انکار تنها منجر به بی‌ثباتی می‌شود.

القحطانی خواستار گفتگوی مبتنی بر احترام به قوانین بین‌المللی و نیز احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها شد و خاطرنشان کرد: قطر متعهد به اصل کنترل تسلیحات و عاری‌سازی منطقه خاورمیانه از سلاح کشتار جمعی با رعایت حق کشورها در استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی است.‎
انتهای متن/

چهارشنبه, 22 مرداد 1399 ساعت 16:03

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید