عدم همراهی شرکای اروپایی با آمریکا

رئیس جمهور فرانسه اقدام یک‌جانبه آمریکا در بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را نقض قطعنامه‌های بین‌المللی خواند

به گزارش دیده بان امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل که به صورت ویدئو کنفرانسی در حال برگزاری است، مدعی شد که باید براساس توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام، چارچوبی تعریف شود که عدم دست یابی قطعی ایران به سلاح هسته‌ای را تضمین کند.

مکرون با طرح یک ادعای بی اساس گفت: «باید چارچوبی برای مقابله با برنامه موشک های بالستیک ایران و فعالیت های ثبات زدای آن ایجاد شود».

رئیس جمهور فرانسه افزود: «پاریس، برلین و لندن به تعهدات خود در برجام پایبند هستند. اجرای مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌ها، وحدت شورای امنیت و تمام قطعنامه‌های آن را مختل می‌کند و منجر به افزایش تنش‌های منطقه‌ای می‌شود».

وی با اشاره به تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد: «اروپایی‌ها از مخالفت خود با اعمال تحریم‌ها در پرونده هسته‌ای ایران عقب نخواهند نشست».

امانوئل ماکرون با انتقاد از قلدرمآبی آمریکا گفت: «نباید دشمنی آمریکا و چین بر جهان سایه اندازد».

رئیس جمهور فرانسه در پایان گفت: «به همراه دبیرکل سازمان ملل و همسایگان لیبی برای کمک به حل بحران این کشور تلاش می‌کنیم. به ترکیه احترام می‌گذارم و آماده گفت‌وگو با آنکارا هستیم. اما ترکیه نیز باید به حاکمیت اروپا و قوانین بین المللی احترام بگذارد».

 

 

 

 

 

منبع:رجانیوز
انتهای متن/

چهارشنبه, 02 مهر 1399 ساعت 11:41

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید