طرح تحریم ولیعهد سعودی در سنای آمریکا

یکی از نمایندگان دموکرات مجلس سنا آمریکا از ارائه طرحی بمنظور تنبیه محمد بن سلمان در جریان قتل خاشقچی خبر داد

 به گزارش دیده بان، «تام مالینوسکی» نماینده دموکرات سنا آمریکا از طرحی خبر داد، که قرار است اشتباه دولت جو بایدن در خودداری از مجازات محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در پرونده خاشقجی، را اصلاح کند.

وی در این راستا افزود: براساس این طرح قرار است از ورود محمد بن سلمان به آمریکا جلوگیری شود و از سوی دیگر نیز برای فروش تسلیحات به عربستان محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده است.

تام مالینوسکی با اشاره به واکنش دولت بایدن درباره این طرح اظهار کرد: من در این رابطه با دولت بایدن گفتگو کرده ام و حتما اقدام آنان را تحسین می‌کنم.

وی تصریح کرد: این موضوع که جو بایدن، خود به قاتل بودن محمد بن سلمان اعتراف کند، اهمیت ویژه‌ای دارد.

در گزارشاتی که آمریکا در راستای قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی منتشر کرده است، نام محمد بن سلمان بصورت کاملا آشکار از فهرست ده‌ها تبعه‌ی سعودی که به علت ایفای نقش در قتل خاشقجی از ورود به آمریکا منع شده اند حذف شده است و از سوی دیگر نیز، دولت بایدن بدلیل خودداری از تحریم ولیعهد عربستان با واکنش سیاسی هم حزبی‌های خود روبرو شده است.

جان برنان، رئیس سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، نیز چندی پیش خواستار ممنوعیت سفر محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به آمریکا شده بود.

«لیندا توماس گرینفیلد» نماینده آمریکا در سازمان ملل، نیز در اظهاراتی به قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار مخالف سعودی، واکنش نشان داد و گفت: روابط ما با عربستان دیگر همانند گذشته نیست و به طور کامل تغییر کرده است.

«عبدالله المعلمی»، نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل، نیز مدعی شده است که در گزارش سیا در مورد ترور جمال خاشقجی هیچ مدرکی دال بر دست داشتن محمد بن سلمان در این ترور وجود ندارد.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
انتهای متن/

چهارشنبه, 13 اسفند 1399 ساعت 10:13

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید