شکستی دیگری برای ترامپ در ویتنام

شکست خبرگزاری رویترز:مذاکرات رهبران آمریکا و کره شمالی در ویتنام شکست خورد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اذعان کرد که به دلیل درخواست پیونگ یانگ برای لغو تحریم های آمریکا علیه کره شمالی مذاکراتش با «کیم جونگ اون» شکست خورد.

ترامپ امروز پنج شنبه گفت که دیدار وی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ویتنام به دلیل درخواست کره شمالی برای لغو تحریم های آمریکا علیه این کشور به هیچ نتیجه ای نرسید.

رئیس جمهور آمریکا طی کنفرانس خبری پس از پایان مذاکرات یا کیم جونگ‌اون رهبر کره شمالی در هانوی پایتخت ویتنام، گفت: تصمیم گرفتیم هیچ توافق‌نامه‌ای با کره شمالی امضا نکنیم.

ترامپ همچنین از ادامه تحریم‌ها علیه کره شمالی خبر داد.

رئیس جمهور آمریکا در مورد آزمایش‌های تسلیحاتی کره شمالی نیز گفت: رهبر کره شمالی قول داده از انجام آزمایشات موشکی و هسته ای خودداری کند.

ترامپ پس از کاهش مدت زمان مذاکرات با کیم در هانوی پایتخت ویتنام به خبرنگاران گفت که «به شکل اساسی آنها می خواستند که تحریم ها به طور کلی لغو شوند ما نمی توانیم چنین کاری بکنیم...باید عقب نشینی می کردیم.»

رئیس جمهور ایالات متحده درباره قول رهبر کره شمالی برای توقف آزمایشات موشکی و هسته‌ای اظهار داشت: «او قصد ندارد مجددا به آزمایشات موشکی و هسته‌ای دست بزند؛ من حرف او را قبول می‌کنم و امیدوارم همین کار را انجام دهد.»

وی رهبر ۳۴ ساله کره شمالی را دارای «شخصیتی خاص» خواند و گفت: «ما گزینه‌های داشتیم اما اینبار تصمیم گرفتیم که هیچ کدام را انجام ندهیم.»

ترامپ در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا تمایل پیونگ یانگ به توقف تحریم‌ها باعث نیمه‌تمام ماندن مذاکرات امروز بوده است گفت: «آنها خواستار برداشته شدن کامل تحریم‌ها بودند اما ما نمی‌توانستیم این کار را انجام دهیم»

وی همچنین اظهار داشت: «من به شدت مایلم که این تحریم‌ها را بردارم زیرا این کشور (کره شمالی) دارای توانایی‌های بالقوه زیادی برای رشد و پیشرفت است.»

ترامپ افزود که رهبر کره‌شمالی به خلع سلاح هسته‌ای تمایل دارد اما می‌خواهد که این خلع سلاح را در مناطقی از کشورش اعمال کند که اهمیت کمتری برای ما دارند.

در ادامه این کنفرانس خبری، «مایک پومپئو» وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با ابراز خوش‌بینی درباره آینده مذاکرات با پیونگ یانگ تاکید کرد که رهبر کره شمالی برای عملی کردن تمام خواسته‌های واشنگتن آمادگی لازم را نداشت.

وی افزود: «فکر می کنم که در روزها و هفته‌های آینده با ادامه تلاش‌ها به نقطه‌ای برسیم که جهان منتظر آن است یعنی: خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی و کم کردن تهدیدها علیه مردم آمریکا و مردم جهان.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره دیدار‌ آتی با رهبر کره شمالی افزود که در جلسه امروز برای انجام نشست سوم با کیم جونگ اون هیچ توافق و گفتگویی نشده است.

کاخ سفید نیز امروز پنج‌شنبه پس از پایان دومین روز نشست دونالد ترامپ با کیم جونگ اون اعلام کرد که در این نشست هیچ توافقی برای خلع سلاح کره شمالی حاصل نشد اما « دو رهبر مذاکرات مثبتی در زمینه خلع سلاح هسته‌ای و مسائل اقتصادی» داشتند.

«سارا هاکبی سندرز» سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای مذاکره میان رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی را سازنده خواند و افزود که باید منتظر ملاقات‌های دیگری میان دو رهبر در آینده بود.

وی همچنین از لغو صرف نهار دونالد ترامپ با کیم جونگ اون و مراسم امضای توافقی که برای بعد از ظهر روز پنج‌شنبه برنامه‌ریزی شده بود خبر داد.

این تغییرات در برنامه دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی باعث پائین آمدن ارزش پول در کره جنوبی و سقوط ارزش سهام در بازارهای بورس منطقه شد.

رهبر کره شمالی صبح امروز پیش از آغاز دومین روز از نشست خود با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در جمع خبرنگاران گفته بود که مایل به خلع سلاح هسته‌ای است و در غیر این صورت نشست دومی در کار نبود.

کیم جونگ اون و دونالد ترامپ صبح روز پنج‌شنبه دومین روز مذاکرات خود در پایتخت ویتنام را با ابراز امیدواری نسبت به بهبود روابط و حل مساله خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی آغاز کردند.

رهبر کره شمالی در پاسخ به سوالی درباره تمایل خود به کنار گذاشتن سلاح هسته‌ای گفت: «اگر تمایلی به این کار نداشتم الان اینجا نبودم.» دونالد ترامپ نیز در واکنش به این پاسخ کیم جونگ اون، خطاب به خبرنگاران گفت: «این احتمالا بهترین پاسخی است که شما تا به حال شنیده‌اید»

با وجود این در طی این نشست مطبوعاتی پیش از مذاکرات نیز رهبران دو کشور، وعده مشخصی در زمینه رسیدن به توافق برای خلع سلاح هسته‌ای ندادند. دونالد ترامپ در این جلسه اعلام کرد که برای هسته‌ای زدایی کره شمالی عجله‌ای ندارد. وی گفت: «من از همان ابتدا هم گفتم که سرعت برایم مهم نیست. من از اینکه دیگر موشک و راکت‌های هسته‌ای آزمایش نمی‌شوند، ممنون و قدردان هستم.»

از سوی دیگر، رهبر کره شمالی نیز در پاسخ به خبرنگاران درباره اطمینان از دستیابی به توافق گفت: «خیلی زود است که این را بگویم اما نمی توانم بگویم بدبین هستم. من احساس می‌کنم که نتایج خوبی حاصل خواهد شد»

در حالی که واشنگتن خواستار خلع سلاح کامل هسته‌ای پیونگ‌یانگ است، کره شمالی نیز از ایالات متحده می خواهد که «چتر حمایت هسته‌ای» خود را از سر متحدان آسیایی و کشورهای همسایه کره‌شمالی بردارد.
انتهای متن/

شنبه, 11 اسفند 1397 ساعت 15:23

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید