خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 524

شبکه‌های ماهوارهای تریبونی برای گروهک‌های تروریستی

نطق بیانیه اعتراضی حمایت شبکه‌های تلویزیونی غربی از تروریسم در اجلاس شورای حقوق بشر

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان ، به نقل از خبرگزاری تسنیم چهلمین نشست اجلاس شورای حقوق بشر با حضور هیئت‌هایی از کشورهای مختلف، از هیئتی از جمله جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

نماینده ایران در این نشست که "موسسه آسیب دیدگان اجتماعی" نام دارد، طی سخنانی به انتقاد از سیاست‌های غرب در موضوع حقوق بشر و در پیش گرفتن سیاست‌های دو گانه درباره کشورهای هدف پرداخت.

در این سخنان آمده است: تحولات جامعه بین‌المللی در قرون گذشته و عصر حاضر این یافته غالب را در نظام حقوقی و سازوکارهای مرتبط با آن به دنبال داشته که «تروریسم تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی» و حاکمیت قانون است.

در این زمینه، 14 کنوانسیون بین‌المللی همراه با مجموعه‌ای متعدد از قطعنامه‌های بین‌المللی بر همین نقطه مشترک استوارند و از این رو «پیشگیری و مقابله» با آن را از ابعاد و زاویه‌های مختلف مدنظر قرار داده، جامعه بین‌المللی دولتها را به «تعهدپذیری، قبول مسئولیت، مشارکت و همکاری» در این زمینه فراخوانده‌اند. لیکن با وجود تلاش مستمر همه دست اندرکاران دولتی و غیردولتی و سازمان‌های بین‌المللی همچنان شاهد آن هستیم که گروه‌ها و جریانات تروریستی بمنظور دسترسی به اهداف و خواسته‌های شوم خود دست به کشتار مردم بی گناه در جای جای جهان می‌زنند و ناامنی را برای دنیای ما به ارمغان می‌آورند.

غیر از جلوگیری از تامین مالی تروریسم و ممانعت از جابجایی و تامین مالی سلاح و جلوگیری از ترور و اقامت آزادانه آنها در نقاط مختلف دنیا، اقدامات دیگری نیز لازم است که کمتر به آن توجه شده است.

من می‌خواهم توجه شما را به برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای جلب کنم که متاسفانه تریبون‌های خود را در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند. علی رغم خواست جهانی برای مبارزه با تروریسم، شبکه‌هایی در اروپا به آنها فرصت تبلیغ می‌دهند.

در 22 سپتامبر 2018 در یران گروه تروریستی به نام «حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز» دست به اقدام تروریستی زد و چند ساعت بعد تلویزیون ایران اینترنشنال که از لندن پخش می‌شود، با سخنگوی این گروه ترویستی صحبت کرد و به او فرصت داد تا مسئولیت جنایتش را برعهده بگیرد. جنایتی که منجر به قربانی شدن 25 نفر اعم از زنان و کودکان شد.

در واقع مصاحبه‌ها و برنامه‌های چند ساعته در این شبکه، فرصتی برای تبلیغ و ترویج این گروه تروریستی فراهم آورد.

بخش فارسی زبان شبکه بی بی سی نیز در سال 2009 با عبدالمالک ریگی، تروریست افراطی گرا مصاحبه کرد و از وی به عنوان مبارز آزادی خواه بلوچ یاد کرد. عبدالمالک ریگی فردی است که قریب به 800 نفر از مردم بلوچ را در ایران مورد هدف عملیات تروریستی خود قرار داد.

همچنین تلویزیون‌های آرین تی وی در سوئد و استرک تی وی در بلژیک نمونه‌های دیگر از شبکه‌های تلویزیونی هستند که مستقیماً در اختیار گروهک پژاک، شاخه ایرانی گروهک تروریستی پ ک ک قرار دارد.
پیگیری جنبه‌های حقوق کیفری مقابله با تروریسم و نقض حقوق بشر و بشردوستانه نیز مستلزم آستانه بالایی از همگرایی و توافق در جامعه بین‌المللی است.

استمرار آزادی عمل گروه‌های تروریسی در فضای مجازی و شبکه‌های تلویزیونی به لحاظ نبود واکنش بین‌المللی هماهنگ و مبتنی بر حاکمیت قانون هر چند آمیخته با مسائل بغرنج سیاسی و امنیتی است، اما یک نگرانی عمده برای چشم انداز حقوق بین‌الملل و حاکمیت قانون در منطقه خواهد بود.

از این رو، جامعه حقوقی بایستی با تکیه بر این زاویه نیز توجه جامعه بین‌المللی را به آسیب شناسی‌ها، اتخاذ بایسته‌ها و اصلاح و بازنگری روندها و هنجارها، جلب کند.

ائتلاف میان حقوقدانان و بکارگیری ظرفیت‌های دکترین حقوقی در تکمیل و اصلاح حقوق بین‌الملل و نزدیک کردن حقوق موجود به حقوق مطلوب، خروجی مناسبی از اقدامات جامعه حقوقی است.
بیایید برای جهانی امن در برابر تروریسم همه امکانات خود را به کار گیریم و در برابر کسانی که با بی مسئولیتی به اشاعه و گسترش تروریسم کمک می‌کنند، بایستیم.
انتهای متن/

دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 15:15

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید