زیرپا نهادن حقوق بشردوستانه

سازمان دیده بان حقوق بشر، خواهان کاهش تحریم های آمریکا علیه ایران شد

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان سازمان دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل متحد گزارش داد این سازمان روز ۶ ماه مارس اعلام کرد همزمان با افزایش شدید فشار روی نظام بهداشتی ایران، تحریم‌های اقتصادی آمریکا که منجر به محدودیت‌های بانکی بین‌المللی شده‌اند، توان ایران برای تأمین مالی واردات کالا‌های اساسی از جمله دارو‌ها و تجهیزات پزشکی را تا حد زیادی محدود کرده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از آمریکا خواست برای کاهش تحریم‌ها و افزایش مجوز‌های موارد معاف از تحریم‌ها، اقدام فوری انجام دهد تا دسترسی ایران به منابع بشردوستانه حیاتی تضمین شود.

کنت راث، مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر گفت: «دولت ترامپ با محروم کردن ایرانیان از دسترسی به منابع پزشکی حیاتی مورد نیازشان به مشکلات آن‌ها می‌افزاید. دولت آمریکا باید تضمین کند که تحریم‌های مالی تحمیل‌شده به ایران به وضوح و به شکل علنی به نوعی تفسیر شوند که انتقال همه اقلام مورد نیاز مردم ایران برای حفاظت از خود در مقابل ویروس کرونا را اجازه دهد».

طبق قوانین بین‌المللی، کشور یا ائتلافی از کشور‌ها که تحریم‌های اقتصادی اعمال می‌کنند باید اثر آن روی حقوق بشر جمعیت مورد تحریم، به ویژه نیاز‌های زندگی از جمله دارو و غذا را در نظر بگیرند.

از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ در چین، تاکنون بیش از ۶۰ هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا شده‌اند.
انتهای متن/

سه شنبه, 19 فروردين 1399 ساعت 12:58

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید