خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

روز های تعطیلی دولت آمریکا و پیامد های آن

یک چهارم دولت آمریکا در حال حاضر تعطیل است. وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌ هایی هستند که در پی نبود بودجه، تعطیل شده‌ اند.

وال استریت ژورنال گزارش داد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکارهبران کنگره از هر دو حزب جمهوری‌ خواه و دموکرات را به کاخ سفید دعوت کرد تا اطلاعاتی درباره امنیت مرزهای کشور به آنها ارائه شود.تعطیلی بخش‌ هایی از دولت آمریکا از روز 22 دسامبر آغاز شده و اکنون نیز نشانه‌ای دال بر مذاکرات مستقیم جمهوری‌ خواهان، دموکرات‌ ها و کاخ سفید دیده نمی‌ شود.«سارا هاکبی سندرز» سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ ای گفت: «رئیس جمهور ترامپ پیشنهادی جدی و با حسن نیت به دموکرات‌ ها برای بازگشایی دولت، رفع بحران در مرز ما و حفاظت از همه آمریکایی ها داد.»

او ادامه‌ داد: ما پاسخی از سوی دموکرات‌ ها نشنیده‌ ایم و تاکنون آنها از سازش امتناع کرده‌ اند.

این بیانیه سارا سندرز در آستانه جلسه‌ای با رهبران ارشد کنگره و مقامات وزارت امنیت داخلی آمریکا منتشر شد.دونالد ترامپ رهبران هر دو حزب را برای شرکت در نشستی درباره موضوع امنیت مرزی به کاخ سفید دعوت کرده است.سندرز خاطر نشان کرد: طرح پلوسی یک طرح غیر ممکن است، زیرا بودجه امنیت داخلی را تامین نمی‌ کند و یا خانواده‌ های آمریکایی را در مقابل قاچاق انسان، مواد مخدر و جرم و جنایت ایمن نگه نمی‌ دارد. رئیس جمهور از رهبران دموکرات و جمهوری خواه در کنگره دعوت کرده تا در نشستی با مقامات ارشد وزارت امنیت داخلی درباره موضوع امنیت مرزی طی روز چهارشنبه شرکت کنند و او هم چنان متعهد به رسیدن به توافق است که هم باعث بازگشایی دولت و هم حفظ امنیت آمریکایی ها شود.بخشی از دولت فدرال آمریکا به دلیل اختلاف بودجه بر سر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تعطیل شده است.اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته پیش نویس طرحی را آماده کردند تا بدون تخصیص بودجه به طرح ترامپ برای احداث دیوار در امتداد مرز مکزیک، به تعطیلی دولت پایان دهند؛ ترفندی که هدف آن وادار کردن ترامپ به انجام مذاکره یا به دوش گرفتن مسئولیت تعطیلی دولت است.

رئیس جمهور آمریکا روز سه‌ شنبه پیشنهاد دموکرات‌ ها برای بازگشایی دولت را رد کرد و گفت که لایحه بودجه‌ ای که این حزب ارائه داده فاقد بودجه لازم برای ساخت دیوار در مرزهای جنوبی است.

وی در توییت‌ های خود بار دیگر دموکرات‌ ها را به بی‌ توجهی به امنیت کشور متهم ساخت و گفت که «امنیت واقعی مرزی» بدون دیوار به دست نمی‌ آید.

ترامپ نوشت: دموکرات‌ ها، همان‌ طور که فکر می‌ کردم، هیچ پولی برای یک دیوار جدید اختصاص نداده‌ اند. همه‌ اش خیالبافی‌ است. مشکل اینجاست که بدون دیوار نمی‌ توان به امنیت واقعی در مرز دست یافت و کشور ما در نهایت باید یک مرز قوی و امن در جنوب داشته باشد.

ساعاتی پس از این توییت‌ ها، رسانه‌ ها از نشستی با حضور رهبران کنگره در کاخ سفید خبر دادند که روز چهارشنبه برگزار می‌ شود. طی این نشست مقاماتی از وزارت امنیت کشور، اطلاعاتی را درباره وضعیت مرزها به رهبران دموکرات‌ ها و جمهوری‌ خواهان در کنگره ارائه خواهند کرد.

«نیتا لووی» رئیس کمیته تخصیص بودجه نمایندگان آمریکا، روز دوشنبه طرحی را برای فراهم آوردن بودجه وزارت امنیت تا تاریخ 8 فوریه معرفی کرد. این طرح همچنین تامین بودجه دیگر نهادهای فدرال را نیز تا آخر سال مالی شامل می‌ شود.

طرح یاد شده بودجه‌ ای 1.3 میلیارد دلاری برای امنیت مرزها پیشنهاد می‌کند؛ در حالی که ترامپ برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک 5 میلیارد دلار بودجه درخواست کرده است.

یک چهارم دولت در حال حاضر تعطیل است. وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌ هایی هستند که در پی نبود بودجه، تعطیل شده‌ اند.

کارکنان و کارمندان دولت فدرال در جریان این تعطیلی یا به خانه فرستاده می‌ شوند یا بدون دریافت حقوق، به کار خود ادامه می‌ دهند.

نزدیک به 420 هزار کارمند دولت فدرال به عنوان ضروری شناخته شده و به کار خود ادامه می‌ دهند ولی در جریان تعطیلی دولت، پرداختی نخواهند داشت و مجاز به استفاده از هیچ‌ گونه مرخصی – حتی استعلاجی – نیستند. حدود 380 هزار کارمند دولت هم بدون دریافت حقوق، به خانه فرستاده شده‌ اند. حتی از میان نیروهای گارد ساحلی آمریکا 44 هزار نیرو بدون دریافت حقوق، فعال هستند و به 6 هزار نیرو گفته شده سرکار نیایند.
انتهای متن/

پنج شنبه, 13 دی 1397 ساعت 13:27

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید