رازهای لشکرکشی آمریکا به خاورمیانه

مشاور رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر از برخی از اقدامات جنایتکارانه آمریکا در حمله به عراق و افغانستان پرده برداشت

به گزارش دیده بان، «بروس ریدل» مشاور «جورج بوش پسر» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر از حقایقی درخصوص حمله به عراق و افغانستان پرده برداشت.

او در این خصوص گفته است که در ۱۴ سپتامبر تنها سه روز بعد از حمله به برج‌های دوقلو بوش با «تونی بلر» نخست‌وزیر پیشین انگلیس تماس گرفت و در آن تماس به بلر گفت قصد دارد به افغانستان حمله کند، اما تنها هدف آن افغانستان نیست بلکه عراق را نیز مد نظر دارد.

ریدل افزود: بعد از ۲ سال و نیم از حمله به افغانستان دولت آمریکا بیش از ۳۰ کشور را متقاعد کرد گروه تروریستی القاعده با «صدام حسین» (دیکتاتور سابق عراق) ارتباط دارد و باید به آن حمله کرد، حتی کشور‌هایی مثل مصر، اردن و دولت‌های حاشیه خلیج فارس در این حمله به آمریکا و انگلیس که طرفدار سرسخت این کار بود، کمک کردند.

مشاور رئیس‌جمهور پیشین آمریکا اضافه کرد: لابی صهیونیستی و محافل دانشگاهی از چند سال پیش افکار عمومی را تحت تأثیر گذاشته و آنان را برای این کار آماده کردند، اسرائیل در آن زمان به خاطر شرایط عراق آن را اصلی‌ترین تهدید علیه موجودیت خود می‌دید و آمریکا برای استفاده از ذخایر طبیعی عراق مثل آب دجله و فرات، ذخایر نفتی و... این کشور را در لیست حملات خود قرار داد.

بروس ریدل در پایان نیز گفت: حمله به عراق فقط در اشغال آن خلاصه نشد بلکه در این حمله هویت اسلامی-عربی-عراقی مردم آن را هدف و مردمش را گرسنه و شایسته تحقیر قرار دادیم. بیش از یک میلیون و نیم از جوانان آن را کشتیم. اگر این اتفاق‌ها برای عراق نمی‌افتاد، با آن تمدن بزرگ و شکوهمندی که داشت می‌توانست یک کشور قوی و مستقل باقی بماند.

تهاجم به عراق یا اشغال عراق در سال ۲۰۰۳، از ۱۹ مارس تا ۱ مه ۲۰۰۳ (۲۷ اسفند ۱۳۸۱ تا ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۲) به طول انجامید و منازعه‌ای را آغاز کرد که بعدتر به جنگ عراق مشهور شد، که ازسوی آمریکا به عملیات آزادی عراق خوانده می‌شد. طبق گزارش‌های بین‌المللی در این جنگ نزدیک به دو میلیون از مردم عراق به دست نظامیان تروریست آمریکا جان خود را از دست دادند.

 

 

 

 

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
انتهای متن/

دوشنبه, 22 شهریور 1400 ساعت 14:59

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید