در آستانه ورود ترامپ به کاخ سفید
لایحۀ سناتورهای آمریکایی برای تحریم‌های جدید علیه روسیه

گروهی از سناتورهای هر دو حزب اصلی امریکا قانونی را تدوین کرده‌اند که روسیه را به خاطر آنچه دخالت مسکو در انتخابات 2016 امریکا خوانده می‌شود، مشمول تحریم‌های جدید قرار می‌دهد.

پنج سناتور دموکرات و پنج جمهوری‌خواه سه‌شنبه اعلام کردند تصمیم برای اعمال تحریم‌های تازه علیه مسکو در پی گزارش نهادهای اطلاعاتی امریکا مبنی بر تلاش دولت روسیه برای اثرگذاری بر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری اتخاذ شده است.

قانون پیشنهادی بسیاری از تحریم‌‎هایی را که دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا، علیه روسیه وضع کرده است، تثبیت می‌کند و توان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب، را برای بهبود مناسبات با مسکو محدود خواهد کرد.

تحریم‌های جدید شامل ممنوعیت‌های ویزا و مسدود کردن دارایی‌های مالی کسانی است که دستگاه‌های اطلاعاتی امریکا مدعی هستند در عملیات سایبری علیه افراد حقیقی و حقوقی دموکرات‌ها نقش داشته‌اند.

ایمیل‌های هک شده که در اختیار وبگاه افشاگر ویکی‌لیکس قرار گرفت باعث شد کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها، ضربۀ شدیدی بخورد.

سناتور جان مک‌کین ضمن انتقاد از دولت اوباما به خاطر فقدان یک راهبرد جامع در بازدارندگی سایبری گفت: «ما همگی باید مقابل حملات روسیه به کشورمان هشیار باشیم.»

سناتور بن کاردین، عضو ارشد کمیسیون روابط خارجی سنا، که از تدوین‌کنندگان این لایحه است گفت: «روسیه به ما حمله کرده است. پس از این، مناسبات با روسیه نمی‌تواند شکل عادی داشته باشد.»

این لایحه بخش انرژی روسیه و شرکت‌های سرمایه‌گذار در این حوزه و نیز اموال اشخاصی که در توسعۀ پروژ‌ه‌های هسته‌ای روسیه فعال هستند، مشمول تحریم قرار خواهد داد.

هنوز معلوم نیست که آیا این قانون در زمان باقی‌مانده از دورۀ تصدی اوباما تصویب خواهد شد یا خیر.

ترامپ به‌دفعات خواستار بهبود روابط میان امریکا و روسیه شده است.
انتهای متن/

چهارشنبه, 22 دی 1395 ساعت 13:18

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید