خفت خیانت قرن را نمی پذیریم+فیلم

اتحادیه عرب طرح صلح تحمیلی آمریکا موسوم به «معامله قرن» را رد کرد

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان اتحادیه عرب با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد که طرح ظالمانه صلح آمریکا موسوم به معامله قرن را قبول ندارد و بر عدم همکاری با واشنگتن برای اجرای این طرح، تأکید کرد.

نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب در سطح وزرای خارجه روز شنبه ۱۲ بهمن ماه به منظور بررسی طرح سازش تحمیلی موسوم به «معامله قرن» آغاز شد. این نشست بعد ظهر امروز کار خود را با انتشار بیانیه‌ای پایان داد و وزاری خارجه عرب در این بیانیه تأکید کردند که طرح ظالمانه صلح آمریکا را نمی‌پذیرند. شبکه خبری «المیادین» گزارش داد که در این بیانیه بر «عدم همکاری با دولت آمریکا برای اجرای این طرح صلح» تأکید شده است در این بیانیه آمده است که «به اسرائیل نسبت به اجرای بند‌های این طرح و نادیده گرفتن قطعنامه‌های بین‌المللی هشدار می‌دهیم.» وزرای خارجه کشور‌های عربی تأکید کردند که «طرح صلح عربی»، کمترین حدی است که کشور‌های عربی برای تحقق صلح بین مردم فلسطین و رژیم صهیونیستی قبول دارند. اتحادیه عرب در اجلاسی که در سطح سران خود در سال ۲۰۰۲ در بیروت برگزار کرد، طرحی برای صلح با تل‌آویو تصویب کرد. این طرح، خواستار تشکیل کشور فلسطینی است که بر اساس مرز‌های ۱۹۶۷ باشد. این طرح همچنین بر حل مسأله آوارگان فلسطینی و عقب‌نشینی اسرائیل از بلندی‌های جولان اشغالی و بخش‌هایی در جنوب لبنان که کماکان تحت اشغال اسرائیل است، تاکید می‌کند تا در آزای تحقق این موارد، کشور‌های عربی هم رژیم اشغالگر اسرائیل را به رسمیت بشناسند. در بیانیه امروز اتحادیه عرب، اما از جامعه بین‌الملل خواسته شد که با اقدامات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین مقابله شود. نشست امروز اتحادیه عرب به درخواست محمود عباس ریاست تشکیلات خودگردان و به ریاست وزیر خارجه عراق، برگزار شد و طی آن علاوه بر وزیر خارجه عراق، رئیس تشکیلات خودگردان نیز سخنرانی کرد.

عباس در این نشست تأکید کرد که «بنیامین نتانیاهو هیچ اعتقادی به صلح ندارد. در دوره وی، شاهد هیچ پیشرفتی در روند صلح نبودیم. دیدار‌های چهارگانه ما با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هیچ نتیجه‌ای نداشت. ما می‌خواهیم کشور خود را برپا کنیم و ملت ما در امنیت و استقلال زندگی کنند. ترامپ پیشتر به من گفته بود که معتقد است ما می‌توانیم کشوری بدون سلاح زندگی کنیم» دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شامگاه هشتم بهمن ماه جاری، در نشست خبری با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از طرح معامله قرن رونمایی کرد. در این طرح، شهر قدس به طور کامل به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، به این رژیم واگذار می‌شود و رهبران فلسطین نیز باید در شهرکی به نام «ابودیس» در شرق قدس، پایتخت خود را تشکیل دهند. این در حالی است که کارشناسان صهیونیست اخیرا اعلام کردند که «محمد بن سلمان»، ولی عهد سعودی مأمور شده است تا رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را مجبور کند که معامله قرن را بپذیرد.

همچنین در ادامه اعتراض های جهانی به سیاست‌های ضد فلسطین ترامپ، صد‌ها نفر در اعتراض به آنچه که سران رژیم امریکا و صهیونیستی "معامله قرن" نامیدند، در برابر سفارت رژیم آمریکا در لندن، تظاهرات کردند.

 

 
انتهای متن/

یکشنبه, 13 بهمن 1398 ساعت 15:35

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید