خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

خط بطلان اروپایی‌ها برملاحظات سعودی ،امارات و بحرین

طرف‌های اروپایی ملاحظات سعودی‌ها را نادیده گرفتند

جلسه پایانی اجلاس دو روزه عربی-اروپایی در شرم‌الشیخ شاهد بحث و جدل بین حاضران درباره پیش‌نویس بیانیه پایانی بود و در نهایت نیز ملاحظات عربستان سعودی، امارات و بحرین نادیده گرفته شد.

خبرگزاری آناتولی با اعلام این مطلب گزارش کرد که وزیر خارجه سعودی ملاحظاتی را در خصوص بیانیه پایانی ارائه کرد که نادیده گرفته شد.

«عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر نیز در این جلسه با اشاره به وجود اختلاف دیدگاه‌ها گفت: «آنچه باعث وحدت بین دو منطقه عربی و اروپایی می‌شود بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی است که باعث تفرقه بین دو منطقه می‌شود»

السیسی افزود که بیانیه پایانی توسط مسئولان ارشد و پس از مذاکره و مشورت تدوین شد و منعکس‌کننده مهم‌ترین مسائل راهبردی دو طرف از جمله تقویت شراکت با اروپا، توسعه همکاری بین دو طرف، راهکارهای مقابله با چالش‌های مشترک، مسائل منطقه‌ای و توافق درباره برگزاری اجلاس آینده در بروکسل (پایتخت بلژیک) در سال ۲۰۲۲ است.

بر اساس این گزارش، «ابراهیم العساف» وزیر خارجه سعودی گفت: «ما مواردی را به کارشناسان فنی جهت اصلاح بیانیه ارائه کردیم اما در نسخه پایانی این موارد ذکر نشده است، ما امیدواریم که این ملاحظات مورد توجه قرار گیرد زیرا این اجلاس بسیار اهمیت دارد و بایستی رویکردهای ما منعکس شود.»

«احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب نیز تصریح کرد که امارات، بحرین و عربستان سعودی ملاحظاتی در بیانیه مشترک داشتند اما پس از مشورت با طرف اروپایی، تصمیم گرفته شد به نسخه کنونی اکتفا شود.

طبق گزارش آناتولی، اگرچه ابوالغیط به محتوای ملاحظات سه کشور اشاره‌ای نکرد اما برخی ناظران معتقدند که این ملاحظات مربوط به انتقاد از ایران به دلیل آنچه اعراب «دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عربی و برهم زدن ثبات منطقه» می‌دانند، بوده است.

نخستین اجلاس عربی- اروپایی از روز یکشنبه در شرم الشیخ مصر در حال برگزاری است در حالی‌که امیر قطر، شاه اردن و ولی‌عهد ابوظبی در این اجلاس شرکت ندارند اما کشورهای اروپایی به صورت پررنگ در آن شرکت دارند و ۲۸ نفر از مقامات اروپایی اعم از ۲۰ نخست‌وزیر و صدراعظم(آلمان و اتریش) و رئیس‌جمهور رومانی در این اجلاس حضور دارند.
انتهای متن/

سه شنبه, 07 اسفند 1397 ساعت 16:43

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید