جنگ و خونریزی میراث امارات در جهان اسلام

دولت امارات هر جا پا گذاشته، آن‌جا شاهد خونریزی و شعله‌ور شدن بحران بوده‌ایم

 به گزارش دیده بان «عبدالرزاق المقری» رئیس حزب اسلامی «مجتمع السلم» (بزرگترین حزب اسلامی الجزائر) در صفحه فیس بوک خود، دولت ابوظبی را عامل افزایش تنش در کشورهای شمال غرب آفریقا دانست.

او در مطلبی با عنوان «امارات در شهر "العیون"... هر کجا امارات پا گذاشت، بحران‌ها پیچیده‌تر شد و خونریزی به راه افتاد»، به اظهار نظر در خصوص بحران گذرگاه «الکرکرات» در جمهوری صحرا و درگیری میان ارتش مغرب و جبهه پولیساریو پرداخت.

المقری نوشت: «پای امارات در مغرب عربی باز شده است و ما در الجزائر نباید باور داشته باشیم که این کشور یک روزی بتواند مشکلات دو کشور الجزائر و مغرب را حل و فصل کرده و آن‌ها را به سمت توافق پیش ببرد. حاکمان امارات ذلیل‌تر و ضعیف‌تر از آن هستند که بتوانند با الجزائر مقابله کنند. آن‌ها در قالب طرح صهیونیستی با پشتوانه آمریکا و فرانسه به دنبال تحریک الجزائر و به زانو در آوردنش هستند».

این شخصیت الجزائری افزود: «هر کسی که گمان کند حیله و نیرنگ اماراتی و صهیونیست‌ها و کشورهای غربی فروکش می‌کند، در گمراهی بزرگی به سر می‌برد. ذات امارات بلا و مصیبت است. اگر کوتاه بیایی هیچ زمانی دست از توطئه بر نمی‌دارد. تنها راه‌حل در برابر آن‌ها و اربابانشان، وحدت و یکپارچگی اراده مردم است.»

المقری تأکید کرد: «همان حکم و نظری که در خصوص طرح و پروژه صهیونیست‌ها داریم امروزه در خصوص حکام امارات صادق است.»

آغاز دور جدید درگیری‌ها در صحرای غربی میان «جمهوری دموکراتیک صحرا» و ارتش مغرب در حالی است که امارات به عنوان نخستین کشور عربی، در تاریخ ۱۴ آبان، رسما کنسولگری خود را در شهر العیون به عنوان بزرگ‌ترین شهر جمهوری صحرا و منطقه مورد مناقشه بین مغرب و جبهه پولیساریو، افتتاح کرد.

نیروهای جبهه پولیساریو، نیروهای حاکم بر «جمهوری عربی صحرا»، از لغو رسمی توافق آتش‌بس با دولت مغرب خبر دادند. تنش در این منطقه از ۲۱ اکتبر گذشته و زمانی که عناصر جبهه پولیساریو مانع عبور کامیون‌های مغرب از گذرگاه «الکرکرات» به سمت موریتانی شدند، افزایش یافته است.

موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صلح کردند و بدین ترتیب بخش جنوبی جمهوری صحرا (به نام وادی الذهب) به این جمهوری بازگشت اما پادشاهی مغرب تمام منطقه شمالی صحرای غربی را که «الساقیة الحمراء» نامیده می‌شود و نزدیک به ۸۰ درصد از اراضی صحرای غربی را تشکیل می‌دهد، در اشغال خود نگاه داشت و ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو بر روی مقاومت علیه مغرب متمرکز شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:فارس
انتهای متن/

چهارشنبه, 28 آبان 1399 ساعت 10:24

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید