جان گرفتن دوباره داعش در عراق

نبرد حشدالشعبی و داعش در استان دیاله عراق

 حدود دو ماه از ناآرامی‌ها و آن چه از آن به اعتراضات مردمی یاد می‌شود در عراق می‌گذرد. نیرو‌های امنیتی، ارتش و بخشی از عناصر حشد الشعبی این کشور برای حفاظت از مراکز حیاتی و مهم در شهر‌های مختلف اعزام شده‌اند. حتی عناصر اطلاعاتی وزارت کشور، ارتش و حشد به جای آن که تمرکز خود را بر گروهک تروریستی داعش بگذارند، برای جمع کردن ناآرامی‌ها و اعتراضاتی که عناصر بعثی در آن نقش فعالی داشته و دارند درگیر بودند.در این میان عناصر داعش در مناطق مختلف عراق از جمله فلوجه، دیالی، صلاح‌الدین و حتی استان نینوا فرصت یافتند تا ضمن بازسازی نسبی خود به مراکز مختلف نیرو‌های مردمی حمله کنند. آن‌ها دیروز در یک حمله برق آسا تلاش کردند تا شهر نفتخانه در نزدیکی خانقین واقع در استان دیالی را اشغال کنند که با مقاومت جانانه نیرو‌های حشد الشعبی مواجه شدند. هرچند که نیرو‌های مدافع از شهادت شش نفر از مبارزان خود و زخمی شدن ۱۷ نفر از آنان از جمله فرمانده تیپ بیست این نیرو‌ها در حمله داعش در استان دیاله (۲۰ کیلومتری مرز ایران) خبر دادند، اما درگیری‌ها ادامه دارد و برخی می‌گویند: داعش برای این حمله صد‌ها تن از عناصر خود را بسیج و آخرین نمایش قدرت را در این منطقه انجام داده است.

این اولین تحرک داعش در این منطقه طی روز‌های گذشته نیست و چند روز قبل هم به گزارش تلویزیون العراقیه، در پی حمله بقایای گروه تروریستی داعش به روستای اصلاح در خانقین واقع در استان دیاله عراق سه نیروی نظامی عراقی کشته شدند. یک روز قبل از این اتفاق نیز عناصر تروریستی داعش در سه عملیات تروریستی جداگانه بخشدار «ابی صیدا»، مدیر اداره ثبت احوال و رئیس سابق شورای بخشداری این بخش در شهرستان المقدادیه در ۳۰ کیلومتری شرق بعقوبه در استان دیاله را به قتل رساندند.

این نگرانی‌ها به ویژه در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر انتقال تعدادی از سرکرده‌ها و عناصر داعش از خاک سوریه به داخل عراق توسط نیرو‌های آمریکایی بیش از پیش وقتی جدی‌تر می‌شود که به نظر می‌رسد نتیجه مستقیم و بلاواسطه رویداد‌های اخیر در شهر‌های مختلف عراق به خوبی قابل دیدن است، آن‌هایی که فکر می‌کردند داعش دیگر تمام شده و وقت گروکشی سیاسی برای رسیدن به منافع خود به نام مردم است حالا باید پاسخ بدهند چگونه با فتنه انگیزی خود به داعش فرصت دادند تا ابراز وجود کند.

به نظر می‌رسد نهاد‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکایی، صهیونیستی و کشور‌های وابسته در منطقه از اعتراض‌ها در عراق سوء استفاده می‌کنند تا با احیای داعش از مقاومت اسلامی در این کشور انتقام بگیرند، چیزی که هوشیاری مردم عراق را می‌طلبد. در کشور عراق گسل‌های قومی و اجتماعی و مذهبی جدی وجود دارد، که خروج اعتراض‌ها از وضعیت مسالمت آمیز زمینه را برای فعال شدن آن و در نتیجه سوء استفاده محافل اطلاعاتی و امنیتی غربی، صهیونیستی و منطقه‌ای وابسته فراهم می‌کند. به نظر می‌رسد عراق فردا، دوران دشوارتری از

مشکلات امروز را پیش‌رو خواهد داشت. در چنین فضایی، بازگشت گروه‌های تروریستی و ناامنی گسترده نیز چندان بعید نیست؛ این‌بار، اما برخلاف سال‌های هجوم داعش که استان‌های سنی‌نشین بیشتر در معرض قرار گرفتند، شیعیان هم از آن چه کاشته‌اند، بی‌نصیب نخواهند ماند.
انتهای متن/

سه شنبه, 12 آذر 1398 ساعت 14:56

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید