ترامپ و نتانیاهو علیه ایران دیگر اتحادی ندارند

گزارش بلومبرگ از انتفاقات اخیر

به گزارش موسسه دیده بان ،به نقل از بلومبرگ، برای اسرائیل بسیار خطرناک است که بدانند ایران به یک بمب هسته‌ای نزدیک‌تر شده است، بنابراین اعلامیه اخیر تهران مبنی بر غنی‌سازی اورانیوم بسیار برای اسرائیل نگران‌کننده است.

اسرائیل اکنون نمی‌تواند برای مقابله با تهران بر آمریکا حساب کند. بنیامین نتانیاهو و دونالد ترامپ هر دو گرفتار مشکلات سیاسی و قانونی داخلی هستند که آن‌ها را به شدت درگیر کرده است. هر دوی آنها برای مدیریت شرایطی که برایشان ایجاد شده است به استیصال رسیده‌اند.

بسیاری از کارشناسان می‌گویند که تحولات جدید می‌تواند ایران را طی یک سال آینده در نزدیکی دستیابی به سلاح هسته‌ای قرار دهد. این لزوماً به این معنی نیست که به زودی ایران به این سلاح‌ها دست خواهد یافت از سوی دیگر اسرائیل در مقابل ایران نیز بی‌دفاع نیست. این کشور دارای مهار کننده‌های مستقر در هوا، زمین و دریا و همچنین توانایی‌های ضدموشکی است.

اما نه اسرائیل و نه ایالات متحده قادر به نادیده گرفتن اقدامات ایرانیان نیستند. تا همین اواخر به نظر می‌رسید نزدیکی آنها و روابط بین دو رهبر تضمین شده است اما اکنون به نظر می‌رسد اتحاد ترامپ و نتانیاهو در مورد ایران در هم شکسته شده است.

نتانیاهو با دولت ترامپ تا چندی پیش بسیار متحد بود و نتانیاهو از وجود ترامپ در کاخ سفید لذت می‌برد به طوری که بی بی در تصمیمات ترامپ تاثیر زیادی گذاشت.

تاثیر نتانیاهو در خروج ترامپ از برجام غیرقابل انکار است تصمیم ترامپ برای خروج از برجام و تلاش برای توافقی جدید و همچنین اعمال تحریم‌ها تاثیر نتانیاهو بر تصمیمات ترامپ را به خوبی منعکس می‌کند.

ترامپ تحریم‌های سخت اقتصادی علیه ایران وضع کرد، کمک‌های نظامی را به عربستان سعودی و دیگر دشمنان ایران ارسال کرد و از پایان دادن به تجاوز و اعمال ایران سخن گفت.

اما تاکنون این تحریم‌ها علیه ایران بی‌فایده بوده است. تحریم‌ها شجاعت و جسارات ایرانی‌ها را افزایش داده است. ایرانی‌ها پهپاد آمریکایی‌ها را هدف قرار دادند و تعهدات برجامی خود را کاهش دادند. حالا این فشار ایران را در مسیر توسعه برنامه هسته‌ای خود قرار داده است.

کارشناسان برجسته استراتژیک اسرائیل اذعان کردند که بهتر بود نتانیاهو برای خروج ترامپ از برجام تلاش نمی‌کرد آنها بیان کردند برجام شاید نقص‌هایی داشت اما امکان بررسی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را اعطا می‌کرد.

ترامپ فردی غیرقابل پیش‌بینی است. نتانیاهو آرزو می‌کند ترامپ به ایران حمله کند اما اکنون ترامپ درگیر مسائل مهم‌تری از حمله به ایران است. استیضاح برای ترامپ مشکلی جدی است و از طرفی هم او برای پیروزی در انتخابات نمی‌خواهد وارد جنگی شود.

نتانیاهو اکنون به این واقعیت پی برده است که برای حمله و درگیری با ایران تنهاست. از سویی حمله به ایران نیازمند همراهی با آمریکا است. چرا که چنین جنگی بسیار گسترده خواهد بود و اسرائیل به متحدی قوی نیاز دارد. نتانیاهو پی برده است که اکنون برای تغییر حاکمیت در ایران و جنگ با تهران تنها است و نمی‌تواند روی آمریکا حساب کند.
انتهای متن/

چهارشنبه, 22 آبان 1398 ساعت 10:58

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید