ترامپ غلام حلقه به گوش آل سعود

تولسی گابارد: آمریکا نباید برده سعودی ها باشد

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری فارس در ادامه واکنش‌ها به تحولات اخیر در عراق در واکنش به حمله مرگبار روز یکشنبه آمریکا به مواضع «الحشد الشعبی»، یک کهنه‌سرباز آمریکایی که عضو کنگره و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است، مواضع رئیس‌جمهور کنونی این کشور در قبال عراق را «کوته بینانه و فاقد هدف استراتژیک» خوانده و به شدت این مواضع را رد کرده است.

«تولسی گابارد» نماینده مردم ایالت هاوایی در مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به اعترضات ضد آمریکایی در عراق و برپایی تجمع اعتراضی مقابل سفارت واشنگتن در بغداد، از حمله اخیر آمریکایی‌ها به مواضع الحشد الشعبی که حداقل ۲۸ شهید و ۵۱ زخمی بر جا گذاشت، به شدت انتقاد کرد.

این عضو کنگره و نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) که به عنوان عضو ارتش آمریکا سابقه حضور در جنگ سال ۲۰۰۳ واشنگتن علیه عراق را دارد، ضمن تاختن به مواضع سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال منطقه غرب آسیا، «بردگی» دولت آمریکا در قبال عربستان سعودی را هم محکوم کرده است.

گابارد در یک سلسله توئیت نوشت: «مشکلاتی که به خاطر سیاست خارجی و اقدام نظامی بدون فکر قبلی و دمدمی مزاج ترامپ ایجاد می‌شوند، یک بار دیگر عیان شده است، این بار در عراق. حمله نظامی ترامپ به شبه‌نظامیان (نزدیک به ) ایران، بدون فکر قبلی و کوته‌بینانه و عاری از هدف استراتژیک بود. این حمله سبب شد که سفارتمان در محاصره در بیاید و روابطمان را با دولت و مردم عراق تضعیف کرد.»

وی افزود: «ترامپ با خدمت کردن به منافع عربستان سعودی و جهادگرایانی از قبیل القاعده، دارد ما را بیشتر و بیشتر در مرداب خاورمیانه فرو می‌برد. من در مقام رئیس‌جمهور، به بردگی‌مان در قبال عربستان سعودی و القاعده پایان خواهم داد و تجربه، هوشیاری و رهبری استراتژیک را به شغل فرماندهی کل قوا خواهم آورد؛ موضوعی که کشورمان شدیدا به آن نیاز دارد.»

این عضو کنگره آمریکا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش از این هم بارها در رد مواضع عربستان سعودی از یک سو و تداوم حمایت‌های گسترده واشنگتن از ریاض اظهارنظر کرده بود.

او پیشتر گفته بود که ادعای (دولت جورج بوش پسر در سال ۲۰۰۳) برای بهبود شرایط مردم عراق و مقابله با تسلیحات کشتار جمعی، دروغ بود و هدف اصلی حمله به عراق دست‌یابی به نفت این کشور بوده است.

این عضو مجلس نمایندگان آمریکا در رد مواضع دولت آمریکا در قبال عربستان سعودی هم گفته بود: «ترامپ منتظر دستور‌های اربابان سعودی خود است. این‌که کشور ما همانند فاحشه عربستان عمل کند، مطابق "شعار اول آمریکا" نیست»

ساعاتی بعد از سلسله توئیت بامداد امروز گابارد در رد مواضع ترامپ در قبال منطقه غرب آسیا، مردم عراق امروز چهارشنبه برای دومین روز متوالی برای نشان دادن اعتراض خود به حمله اخیر آمریکا به نیروهای الحشد الشعبی،‌ راهی سفارت آمریکا شدند.
انتهای متن/

چهارشنبه, 11 دی 1398 ساعت 16:24

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید