ترامپ اروپا را با لشگر داعشی تهدید کرد

تهدید به آزادی 2500داعشی توسط واشنگتن

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پنجشنبه شب کشورهای اروپایی را تهدید کرد در صورت عدم اجرای تعهدات خود برای تحویل گرفتن ۲۵۰۰ تروریست‌ خارجی داعش که در سوریه و عراق دستگیر شده‌اند، واشنگتن آنها را آزاد خواهد کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این بارها از آنچه به باور او بی‌میلی کشورهای اروپایی برای تحویل گرفتن تروریست‌های دستگیر شده در عراق و سوریه و محاکمه آنها است انتقاد کرده است. او پنجشنبه شب بار دیگر اروپا را در همین زمینه تهدید کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا که قبل از عزیمت به اوهایو در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت: «ما ۲۵۰۰ پیکارجوی داعش داریم که می‌خواهیم اروپا تحویل بگیرد، چون آنها داشتند به اروپا، یعنی به داخل فرانسه، به داخل آلمان و مکان‌های مختلف برمی‌گشتند.»

وی در ادامه گفت: «ما هزاران پیکارجوی داعشی داریم که می‌خواهیم اروپا آنها را تحویل بگیرد و صبر می‌کنیم ببینیم تحویل می‌گیرند یا نه. اگر تحویلشان نگیرند احتمالاً مجبور می‌شویم آزادشان کنیم.»

این نخستین بار نیست که ترامپ از کشورهای اروپایی خواسته اتباع خودشان که برای جنگ در صفوف داعش به عراق و سوریه سفر کرده بودند را تحویل بگیرد.

او ماه فوریه در توئیترش از فرانسه، آلمان، انگلیس و سایر کشورهای اروپایی خواسته بود «۸۰۰ پیکارجوی داعش» که توسط آمریکا در سوریه دستگیر شده‌اند را تحویل گرفته و محاکمه کنند.

ترامپ در آن توئیت هم تهدید کرده بود که اگر این تروریست‌ها تحویل گرفته نشوند آمریکا آنها را آزاد خواهد کرد. این توئیت تهدیدآمیز ترامپ در آن زمان با واکنش منفی کشورهای اروپایی رو به رو شد.

آمارهای مختلفی درباره شمار نیروهای خارجی که برای جنگ به عراق و سوریه رفته‌اند ارائه شده است. وزارت خارجه آمریکا ژوئن سال ۲۰۱۶ اعلام کرد بیش از ۴۰ هزار پیکارجوی خارجی از بیش از ۱۰۰ کشور مختلف برای حضور در جنگ به سوریه رفته‌اند.
انتهای متن/

یکشنبه, 13 مرداد 1398 ساعت 10:40

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید