تخریب و تباهی ثمره حضور آمریکا در عراق

عراق به دنبال شکایت از جنایات بی شمار آمریکا در دادگاه های بین المللی

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری فارس «احمد الکنانی» عضو کمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق، دیروز (سه شنبه - ۱۴ژانویه)، از تحرک عراق در عرصه بین المللی برای بازخواست آمریکا «برای جنایاتش در عراق که در رده جنایات کشتار جمعی است«، خبر داد وی در گفت وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: آمریکا از سال ۲۰۰۳تاکنون، مرتکب وحشیانه ترین جنایات در عراق شده که جنگ عراق، ماجراهای زندان ابوغریب، میدان النسور و ورود داعش از جمله این جنایات است و آخرین تجاوز آنها نیز هدف قرار دادن رهبران الحشد الشعبی است که همگی در مجموعه جنایات کشتار جمعی می گنجد.

این نماینده عراقی گفت: کلیه جنایاتی که آمریکا در حق ملت عراق مرتکب شده است، مستند است و تحرکاتی آغاز شده است تا آمریکا برای این جنایاتی که در حق عراقیها انجام داده، در دادگاههای بین المللی بازخواست شود. «سلام الشمری» نماینده ائتلاف سائرون در پارلمان عراق نیز، دوشنبه (دیروز - ۱۳ژانویه) گفت: آمریکا مسئول تمامی خرابی ها در عراق است و باید به این کشور غرامت دهد که بالغ بر بیست تریلیون دلار است.

وی افزود: «رئیس جمهور آمریکا همواره میگوید عراق باید غرامت بدهد، اما درباره این قضیه خود را به فراموشی زده که این تخریب و ویرانی سنگینی که بر سر عراق آمد، دولتهای پیاپی آمریکا مقصر آن بودند».

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به مصوبه پارلمان عراق درباره عقب نشینی نظامیان آمریکایی از خاک این کشور گفت: در صورتی که عراق، نظامیان آمریکایی را وادار به خروج از این کشور کند، باید هزینه سرمایه گذاری هایی که ایالات متحده در این کشور کرده است، بپردازد یا اینکه به واشنگتن اجازه دهد همچنان در عراق بماند
انتهای متن/

چهارشنبه, 25 دی 1398 ساعت 10:57

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید