خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

تحلیل رسانه های عرب از سفر غیرمنتظره بشار اسد به ایران

تحولات راهبردی و بی سابقه اسد در سفر به ایران

پایگاه اینترنتی روزنامه رای الیوم نوشت: عبدالباری عطوان، سردبیر رای الیوم در یادداشتی در پایگاه اینترنتی این روزنامه نوشت: بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه برای اولین بار از زمان آغاز بحران و به صورت غیر منتظره به تهران سفر کرد.

این سفر چه مفهوم سیاسی و نظامی دارد؟ آیا برای تبریک سالگرد پیروزی انقلاب ایران صورت گرفته است؟ یا مسئله‌ای ضروری وجود دارد که نیاز به رایزنی و هماهنگی داشته است؟ با چه هواپیمایی به تهران رفته است؟

تحولی راهبردی و بی سابقه
عطوان روزنامه نگار و تحلیلگر برجسته عرب در ادامه نوشت: اینکه بشار اسد خودش برای تبریک سالگرد پیروزی انقلاب ایران - که آن را الگوی ساخت کشوری قدرتمند و توانمند برای تحقق منافع ملت خود و محافظت شده برابر دخالت‌های خارجی توصیف کرده است - به (آیت الله) خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به تهران برود، اقدامی است که به دلایل زیر تحولی راهبردی و بی سابقه به شمار می‌رود:

۱ - این اولین بار است که بشار اسد از زمان آغاز بحران سوریه در هشت سال پیش، دمشق را به مقصد پایتختی دیگر غیر از مسکو ترک می‌کند و این مسئله‌ای است که نشان می‌دهد اطمینان زیادی وضعیت کنونی و تدابیر امنیتی دقیق وجود دارد و اوضاع سوریه در زمینه‌های بسیاری بهبود پیدا کرده است.

۲ - اقدام رئیس‌جمهور سوریه در انتخاب تهران برای اینکه اولین مقصد سفر او باشد، عمق روابط راهبردی بین دو کشور و اینکه هر دوی آن‌ها در یک سنگر در مقابله با تروریسم و طرح غربی آمریکایی در منطقه قرار دارند - بر اساس آنچه رهبر معظم ایران گفت: - نشان می‌دهد و پیامی برای آمریکا و اسرائیل است که نیرو‌های ایرانی در سوریه باقی می‌مانند.

۳ - مطمئنا این سفر به علت اهمیتی که دارد تنها با هدف تبریک صورت نگرفته است بلکه برای هماهنگی درباره چگونگی برخورد با تهدیدات اسرائیلی آمریکایی که دو کشور را هدف قرار می‌دهد و تدوین راهبردی برای مقابله با آن صورت گرفته است.

۴ - پاسخ عملی به همه ادعا‌هایی است که در برخی رسانه‌های ضد سوری منتشر شده است و می‌گوید بشار اسد در کاخ خود در محاصره قرار دارد و بدون حمایت‌های امنیتی روسیه نمی‌تواند آن را ترک کند و به جایی غیر از مسکو برود.

اهمیت دیدار با رئیس‌جمهور ایران
بشار اسد در این سفر همچنین دیداری کوتاه با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران انجام داد و روحانی او را در جریان نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در سوچی قرار داد، نشستی که از نشست‌های گذشته با توجه به تحولاتی که پس از آن صورت گرفت به ویژه حمله شدید و بی سابقه رئیس‌جمهور سوریه به رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، اهمیت بیشتری داشت.

روشن است که اختلافاتی درباره منطقه امن پیشنهادی در شمال سوریه و همچنین آینده ادلب و دولتی که آمریکا برای ایجاد آن در شرق فرات تلاش می‌کند وجود دارد و روسیه - پس از عقب نشینی ترکیه از پذیرش توافق «آدنا» بین سوریه و ترکیه و اصرار آن بر اینکه این منطقه امن تحت نظارت خودش باشد - پیشنهاد کرده است برای حفظ امنیت در این منطقه امن به منظور پر کردن هر گونه خلاء سیاسی در پی خروج آمریکا، به عنوان میانجی ایفای نقش کند.

اینکه بشار اسد از همتای ایرانی خود به صورت مستقیم و رو در رو، آنچه در نشست سوچی رخ داد را بشنود مسئله‌ای بسیار متفاوت با دریافت نامه‌ای است که از طرف فرستاده‌های او به صورت کتبی یا شفاهی دریافت کند؛ بنابراین می‌توان گفت: این دیدار بین دو رئیس‌جمهور از اهمیت زیادی برخوردار است.

پاسخ متفاوت ایران و سوریه به حملات رژیم صهیونیستی
نکته دیگری که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، اظهاراتی است که ژنرال علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به خبرگزاری «تسنیم» گفت و در آن فاش کرد پاسخ ایران و سوریه به حملات رژیم صهیونیستی این بار نسبت به حملات گذشته متفاوت خواهد بود و تاکید کرد محور مقاومت بیش از ۹۰ درصد اهداف خود را در سوریه محقق کرده است.

این اظهارات همزمان با رونمایی از زیردریایی که به نیروی دریایی ایران پیوست و می‌تواند موشک‌های بالستیک شلیک کند و همچنین نمایش موشک جدیدی که برد آن به ۱۳۰۰ کیلومتر می‌رسد و مجهز به کلاهک هوشمند است و علاوه بر این، رزمایش دریایی سه روزه در تنگه هرمز و دریای عمان و اقیانوس هند، بیان می‌شود.

نمی‌دانیم بشار اسد چگونه به تهران سفر کرد؟‌
نمی‌دانیم بشار اسد چگونه به تهران سفر کرد؟ همانطور که نمی‌دانیم هیئت همراه او را چه کسانی تشکیل داده اند؟. همچنین مسیری که هواپیمای او پیموده است را نمی‌دانیم و اینکه آیا نظامی بوده است یا غیرنظامی؟.

اما آنچه می‌دانیم این است که او بدون هیچ مانعی به دمشق بازگشته است و معمولا این سفر‌ها پس از پایان آن و بازگشت سالم رئیس‌جمهور سوریه به پایتخت خود فاش می‌شود؛ همانگونه که در سفر‌های گذشته صورت گرفته است چرا که آسمان سوریه پر است از جنگنده‌های آمریکایی و غربی و علاوه بر این ده‌ها ماهواره جاسوسی وجود دارد که حرکت مورچه بر روی زمین را زیر نظر دارند و ملاحظات امنیتی در این مورد ضروری به نظر می‌رسد.

سفر به تهران مقدمه‌ای برای سفر‌های دیگر بشار اسد
در پایان می‌گوییم که این سفر کوتاه که گفته می‌شود سفر کاری یک روزه بود، تسریع در روند بهبود سیاسی و نظامی سوریه را نشان می‌دهد و شاید مقدمه‌ای باشد برای سفر‌های دیگر به پایتخت‌های عربی و بین المللی دیگر در آینده نزدیک. آیا تونس، مقصد بعدی برای حضور در نشست سران عرب در ماه آینده خواهد بود؟ این احتمال ضعیف است چرا که رئیس‌جمهور اسد منتظر سفر دیگر است پیش از آنکه او برود خدا بهتر می‌داند
انتهای متن/

چهارشنبه, 08 اسفند 1397 ساعت 16:18

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید