باج ترامپ به اردوغان

داماد ترامپ دستور قتل خاشقچی را به بن سلمان داد

به گزارش سایت روزنامه انگلیسی دیلی میل، یک افشاگر (که نامش فاش نشده) گفته است که کوشنر قبل از این که خاشقچی به قتل برسد و جسد او مثله شود، دستور بازداشت این روزنامه نگار را به «محمد بن سلمان» ولیعهد عربسستان داده بود.

این رسانه به نقل از هفته نامه انگلیسی «اسپکتیتور» افزود: اما دستگاه اطلاعات ترکیه این تماس تلفنی را رهگیری کرد و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه از این اطلاعات استفاده کرد تا «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را برای خارج کردن نیروهایش از شمال سوریه تحت فشار قرار دهد.

در این گزارش ادعا شده که تیم تحقیقات کمیته مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست دموکرات ها از این اتهامات آگاه هستند و قصد دارند همزمان با پیگیری تحقیقات استیضاح ارتباطات ترامپ با اوکراین، این مساله را نیز بررسی کنند.

اسپکتیتور همچنین مدعی شده که تعداد افشاگران اطلاعاتی که تمایل دارند شواهدی را در کمیته تحقیقات استیضاح ارائه دهند، ۷ نفر است.

تاکنون نام سه افشاگر مطرح بوده است: افشاگر ناشناسِ افسر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که با افشاگری خود تحقیقات استیضاح را کلید زد، «السکاندر ویندمن» سرهنگ ارتش و مدیر امنیت ملی آمریکا در امور اروپا و روسیه و «تیم ماریسون» مشاور ارشد ترامپ در امور روسیه و اروپا که برای شهادت به کمیته مجلس احضار شده اند.

افشاگر موضوع خاشقچی، این تعداد را به چهار نفر افزایش می دهد و این بدان معنا احتمالا سه نفر دیگر نیز در راه هستند.

خاشقچی نویسنده روزنامه آمریکایی واشنگتن پست بود که در مقطعی از نزدیکان خانواده سلطنتی حاکم قلمداد می شد و بعدها از سیاست های ولیعهد جوان عربستان سرخورده شد.

خاشقچی اکتبر ۲۰۱۸ (مهر ۹۷) به منظور ارائه برخی مدارک به کنسولگری عربستان در استانبول وارد شد و دیگر از آنجا خارج نشد. دولت ترکیه اعلام کرده شواهدی را در اختیار دارد که خاشقچی در این کنسولگری کشته و بدنش قطعه قطعه شده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و برخی دیگر از دولت های غربی باور دارند که بن سلمان دستور قتل خاشقچی را داده است.

بن سلمان در برخی از مصاحبه با روزنامه های آمریکایی از جمله مصاحبه با شبکه «پی بی اس» گفته که خود را مسئول قتل خاشقچی می داند زیرا در دوران مسئولیت او رخ داده اما نقشی در صدور دستور قتل نداشته است.هفت نفر از مظنونان قتل خاشقچی در جلسات محرمانه تاکنون محاکمه شده اند اما تاکنون تعداد معدودی جلسه علنی محاکمه برگزار شده است. سازمان ملل در گزارشی خواستار تحقیقات درباره محمد بن سلمان و دیگر مقام های ارشد سعودی شده است.

تبعات این قتل به وجهه ولیعهد ۳۳ ساله در سطح بین المللی آسیب رسانده و شایعاتی درباره اختلافات فزاینده بین او و پدرش ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود رواج یافته است.

کوشنر از مشاوران ارشد کاخ سفید که مسئول پیگیری روابط دیپلماتیک با عربستان است از ولیعهد این کشور دفاع کرده است.

بعد از مشخص شدن ارتباطات کوشنر با ولیعهد عربستان از طریق سامانه پیام رسانی واتس اپ، روابط او با این مقام سعودی بدقت تحت نظر قرار گرفت. قانون اسناد ریاست جمهوری درآمریکا، مقام های ارشد کاخ سفید را از استفاده از ایمیل شخصی یا حساب های کاربری خود در سامانه های پیام رسانی برای انجام امور دولتی منع می کند.

دموکرات های کنگره با ارسال نامه هایی به کاخ سفید خواستار ارائه مدارکی درباره استفاده مشاوران ارشد کاخ سفید از ایمیل های شخصی و سرویس های پیام کتبی شده اند.

در حالی که سازمان های اطلاعاتی این کشور می گویند ولیعهد عربستان مسئول قتل خاشقچی است، دولت ترامپ از محکوم کردن ولیعهد عربستان در این قتل خودداری کرده است.

جمهوریخواهان ودموکرات ها، ماه گذشته موافقت ترامپ با درخواست ترکیه را برای خارج کردن نیروهایش از شمال سوریه محکوم کردند.

تلاش اعضای مجلس نمایندگان آمریکا برای انجام تحقیقات درباره احتمال درخواست ترامپ از اوکراین برای کمک به او در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا، ترامپ را تحت فشار قرار داده است. انتظار می رود جلسات شهادت علنی در هفته آتی درکنگره آغاز شود.
انتهای متن/

سه شنبه, 14 آبان 1398 ساعت 10:54

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید