انزجار مقام روسی از رفتار انگلیس

معاون وزیر خارجه روسیه:رفتار انگلیس در تنگه هرمز منزجر کننده است

سرگئی ریابکوف روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه روسیه نگران وضعیت تنگه هرمز است، افزود: ریسک رویارویی مستقیم پیرامون ایران افزایش یافته است.

ریابکوف با بیان اینکه وضعیت بسیار نگران کننده است، اظهار کرد: ما اطمینان می یابیم که خطر رویارویی اخیراً به قدری زیاد شده است که پیش بینی سیر اوضاع بسیار دشوار است.
معاون وزیر خارجه روسیه گفت: علت بروز این وضعیت معلوم است و همه می دانند که سیاست هدفمند واشنگتن برای متشنج کردن اوضاع پیرامون ایران است.
روزنامه انگلیسی تایمز روز چهارشنبه خبر داد که یک ناوچه انگلیسی یک نفتکش را که برای خروج از خلیج فارس به دلیل نگرانی از توقیف شدن مردد بود، هنگام عبور از تنگه هرمز به سمت دریای عمان همراهی کرد.
به نوشته تایمز، خدمه این نفتکش به دلیل اقدام غیرقانونی انگلیس در توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران درسواحل جبل الطارق از توقیف شدن کشتی شان در تنگه هرمز نگران بودند.
تایمز در ادامه این گزارش افزود: پاسیفیک وویجر که با پرچم جزیره من (از جزایر تحت قیمومیت انگلیس) تردد می‌کند، دیروز (۱۸ تیر) از تنگه هرمز عبور کرد و وارد دریای عمان شد. (ریاست دولت نیمه خودمختار جزیره من بر عهده ملکه انگلیس است ولی به صورت رسمی جز این کشور به شمار نمی‌آید.) این نفتکش پیشتر با توقف چند ساعته در نزدیکی آب‌های ایران در خلیج فارس خبرساز شده بود.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ادعای تلاش ایران برای توقیف کشتی نفتکش انگلیسی را رد کرد.
ریابکوف در ادامه سخنان خود گفت که روسیه روز ۱۲ ماه جولای (فردا جمعه) اطلاعاتی درباره حادثه در شهر دوماً در سوریه ارائه خواهد داد که توسط کارشناسان روس جمع آوری شده است.
وی افزود: فردا در لاهه کنفرانس مطبوعاتی در این خصوص برگزار می شود و شواهدی در ان درباره حادثه در دوماً ارائه می شود.
رسانه های غربی با استناد به منابع تروریست ها مدعی شده بودند که در شهر دوماً ارتش سوریه سلاح شیمیایی بکار گرفته است.
ریابکوف همچنین گفت که هیچ پرسنل نظامی روسی در ونزوئلا وجود ندارد.
وی با اشاره به دیدار روز گذشته خود با دیوید هیل دستیار وزیر خارجه آمریکا در هلسینکی گفت که طرف آمریکایی به پیشنهاد روسیه درباره ثبات راهبردی (مبحث موشک های راهبردی و هسته ای) پاسخ نداد.
انتهای متن/

شنبه, 22 تیر 1398 ساعت 11:53

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید