انتقاد دیده بان حقوق بشر از رفتار عربستان در قبال منتقدان

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی به تشدید اقدامات سرکوبگرانه آل سعود برای ساکت کردن مخالفان و منتقدین آن اشاره کرد.

به گزارش موسسه دیده بان ، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی ضمن انتقاد از اقدامات سرکوبگرانه حکومت عربستان علیه مخالفانش نوشت: تشدید سرکوب در دوره محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روند اصلاحات در این کشور را مختل می‌کند و علی‌رغم اصلاحات اجتماعی انجام شده به نفع زنان و جوانان، نقض‌های مداوم نشان می‌دهد که قدرت قانون در عربستان همچنان ضعیف است و هر زمان که رهبری سیاسی این کشور اراده کند، می‌تواند آن را در هم بشکند.

در این گزارش آمده است: ولیعهد سعودی بخشی را برای تفریح و سرگرمی تأسیس کرده و به زنان اجازه سفر و رانندگی داده است. اما مقامات عربستان بسیاری از اندیشمندان و فعالان برجسته اصلاح طلب این کشور را در دوره وی بازداشت کرده‌اند، این افراد درحالی بازداشت شده‌اند که خواستار انجام همین اصلاحات شده بودند. اگر عربستان در صدد انجام اصلاحات حقیقی است، نباید فعالان برجسته را تحت فشار قرار دهد یا آنها را بازداشت کرده و با آنها بد رفتاری کند.

دیده‌بان حقوق بشر در ادامه گزارش خود آورده است: بازداشت شهروندان سعودی به دلیل انتقاد مسالمت‌آمیزشان از سیاست‌های دولت یا حمایت از حق و حقوقشان، موضوع جدیدی در عربستان نیست اما تعداد زیاد بازداشت شدگان در یک دوره کوتاه و اقدامات سرکوبگرانه جدید، موج بازداشت‌های پس از ۲۰۱۷ را چشمگیر کرده است.

این سازمان حقوقی همچنین تأکید کرد: ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و ولیعهد این کشور اگر می‌خواهند اینگونه نشان دهند که اصلاحاتشان واقعی است، باید اصلاحات جدیدی را انجام دهند که تضمین کننده برخورداری شهروندان سعودی از حق و حقوق اصلی‌شان باشد؛ این حقوق شامل آزادی بیان، تشکیل انجمن‌ها و مجمع‌ها است. این اصلاحات همچنین باید شامل استقلال دستگاه قضا و اجرای اقدامات قانونی ضروری باشد.
انتهای متن/

سه شنبه, 14 آبان 1398 ساعت 10:32

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید