خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

السعودی یا القاعده

مستندی که نشان داد القاعده کاردستی آل سعود بود

شبکه خبری الجزیره در برنامه «ما خفی اعظم» خود به افشای طرح محرمانه سرویس اطلاعاتی رژیم آل‌خلیفه و آل‌سعود برای سازماندهای گروه‌های تروریستی جهت سرکوب معترضان داخلی پرداخت.

این برنامه تلویزیونی همچنین میزبان جان کریاکو مسئول سابق یگان مبارزه با تروریسم در سرویس اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) بود. او در این گفتگو تأکید کرد که حاکمیت بحرین تلاش داشت میان مخالفان خود تفرقه ایجاد کند، اما در این زمینه شکست خورد.

وی همچنین تأکید کرد که سرویس اطلاعاتی آمریکا هنگامی که ابوزید یکی از رهبران سازمان القاعده را در سال 2002 بازداشت کرد، شماره تلفن‌های سه نفر از شخصیت‌های مطرح در خاندان حاکم عربستان سعودی را در تلفن‌های آنها پیدا کرد که دو تن از آنها به‌طرز مشکوکی کشته شده بودند و نفر سوم نیز ناپدید شده بود. این موضوع نشان می‌دهد که آنها اطلاعاتی در خصوص ارتباط عربستان با ایجاد القاعده داشته‌اند و باید از بین می‌رفتند تا این اطلاعات به بیرون درز پیدا نکند.

این افسر سابق اطلاعاتی آمریکا تأکید کرد: هنگامی که ما ابوزبیده نفر سوم گروه تروریستی القاعده را در روز 22 مارس سال 2002 بازداشت کردیم، من همراه با او یک دفترچه یادداشت پیدا کردم و بعد از بررسی دفترچه به شماره تلفن سه نفر از شخصیت‌های خاندان حاکم عربستان سعودی دست پیدا کردم. من این جزئیات را به مقر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ارسال کردم.

وی ادامه داد:‌ طی چند هفته بعد یکی از این افراد در یک حادثه رانندگی در مرکز صحرا کشته شد، فرد دوم نیز برای تفریح به صحرا رفت و در آنجا بر اثر تشنگی و بی‌آبی درگذشت و نفر سوم نیز ناپدید شد و کسی اثری از او پیدا نکرد.

این افسر سابق سی‌آی‌ای ادامه داد: من در آن زمان متوجه شدم این افراد اطلاعات زیادی از دست داشتن دولت عربستان در تعامل با القاعده یا نقش در تأسیس این گروه تروریستی یا روابط این کشور با حملات 11 سپتامبر 2001 داشتند و باید از بین می‌رفتند.
انتهای متن/

سه شنبه, 25 تیر 1398 ساعت 11:55

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید