افشاگری اردوغان در مورد سران کشورهای اروپایی و آمریکا

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: «فرانسه، آلمان و آمریکا با سرکرده‌های سازمان‌های تروریستی دیدار می‌کنند.»

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پنجشنبه مقام‌های کشورهای اروپایی و آمریکا را به دیدار با سران «سازمان‌های تروریستی» متهم کرد.

اردوغان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «تی‌آر‌تی» گفت: «فرانسه، آلمان و آمریکا با سرکرده‌های سازمان‌های تروریستی دیدار می‌کنند.»

او همچنین برخی از کشورهای عضو ناتو را به سلاح رساندن به گروه‌های تروریستی YPG متهم کرد.. رئیس‌جمهور ترکیه اضافه کرد: طبق بند ۵ ناتو ما باید از همدیگر محافظت کنیم، اما آمریکا برای گروه‌های تروریستی کامیون ارسال کرده است.

وی، در ادامه درباره سیاست‌های آمریکا گفت: «ما از یک طرف درباره مبارزه با تروریسم صحبت می‌کنیم از طرف دیگر آمریکا از تروریست‌ها استقبال می‌کند.»

او همچنین گفت: «کردها برادران ما هستند؛ مشکلی با آنها نداریم. ما فقط با تروریست‌ها مبارزه می‌کنیم.»

اردوغان گفت که ترکیه با تروریست‌ها سر میز مذاکره نمی‌نشیند. او گفت که توافق آتش‌بس حاصل‌شده در شمال سوریه با آمریکا بوده نه با «تروریست‌ها.»

رئیس‌جمهور ترکیه گفت که روسیه از کشورش خواسته وارد عین‌العرب (کوبانی) شود در حالی که آمریکا عکس این را خواسته است.

رئیس‌جمهور ترکیه درباره روابطش با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «ترامپ با من روابطی صمیمی دارد و اکثر اوقات با من صادق بوده است. البته، مسائلی هستند که با او موفق نیستم، مثل اینکه او همراه با نامه خودش نامه یک تروریست را هم برای من فرستاد.»

رجب طیب اردوغان، همچنین گفت که قصد دارد روز ۱۳ نوامبر به آمریکا سفر کند. رئیس‌جمهور ترکیه همچنین از آمریکا خواست «مظلوم کوبانی»، فرمانده نیروهای موسوم به «گروه دموکراتیک سوریه» (که اکثر اعضای آن شبه‌نظامیان کرد هستند) تحویل ترکیه شود. او گفت که کوبانی یک تروریست تحت تعقیب است.

اردوغان در بخش دیگری از سخنانش گفت: «ما از منطقه تل‌ابیض (در سوریه) تا رأس‌العین را به کنترل کامل خود درآورده‌ایم».

رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به توافق اخیر این کشور در شهر سوچی با روسیه گفت: «روسیه و نیروهای رژیم [ارتش سوریه] تروریست‌ها را تا ۳۰ کیلومتر از مرز دور خواهند کرد.»

او گفت: «طبق توافق سوچی، مبنج و تل‌رفعت هم پاکسازی خواهند شد.»

رئیس‌جمهور ترکیه مدعی شد عملیات این کشور در شمال سوریه بر اساس توافقی موسوم به «توافق آدانا» بوده که در سال ۱۹۹۸ بین دولت‌های سوریه و ترکیه منعقد شد.

او گفت: «ترکیه با سوریه یک مرز ۹۰۰ کیلومتری دارد. ما بر اساس توافق آدانا وارد سوریه شدیم.»
انتهای متن/

شنبه, 04 آبان 1398 ساعت 11:37

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید