خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

اعلام هشدار آیت الله سیستانی به مردم عراق

احتمال ظهور مجدد داعش وجود دارد

به گزارش موسسه دیده بان و نقل از پایگاه خبری العهد،آیت‌الله سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان عراق به مناسبت سالگرد فتوای جهاد کفایی پس از سقوط شهر موصل در ژوئن سال ۲۰۱۴ بیانیه‌ای صادر کردند.

سید احمد الصافی، نماینده آیت‌الله سیستانی در استان کربلا در خطبه‌های نماز جمعه متن این بیانیه را قرائت کرد. در این بیانیه آمده است: در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ یعنی ۵ سال پیش از همین مکان مقدس ندای مرجعیت والای عراق و فتوای وجوب دفاع کفایی را به گوش مردم رسانده و از تمام کسانی که قادر به حمل سلاح بودند خواسته شد به نیرو‌های امنیتی پیوسته و از کشور و ملت و مقدسات خود در مقابل هجوم تروریست‌های داعش به بخش وسیعی از کشور که استان‌های مختلف را به زیر سلطه خود در آورده‌اند، محافظت کنند.

در این بیانیه آمده است: مردم عراق به این ندای مرجعیت پاسخ داده، پیر و جوان و از تمامی اقشار جامعه عراق به دفاع از کشور پرداخته، هزاران نفر جان خود را فدا کرده و چندین تن هم برای بیرون راندن تروریست‌ها زخمی شدند و اگر همکاری، حماسه آفرینی و وحدت میان نیرو‌های سیاسی نبود این پیروزی‌ها محقق نمی‌شد.

آیت الله سیستانی در بیانیه خود به اوضاع پس از پیروزی بر داعش اشاره کرده و گفتند: اما پس از اینکه جنگ به پایان رسید و پیروزی محقق شد و مناطق مختلف کشور از لوث وجود تروریست‌ها پاک شد، اختلاف بار دیگر به صورت آشکار و مخفی میان طرف‌های مسئول برای در دست گرفتن زمام امور نمایان شد و میان قدرت‌ها برای حفظ موقعیت سابق خود و همچنین نیرو‌هایی که در زمان جنگ ظهور پیدا کردند و در تلاش برای مستحکم ساختن حضور خود و دستیابی به دستاورد‌های مشخص درگیری به وجود آمد.

در ادامه این بیانیه آمده است: چنگ انداختن برای تصدی پست‌ها و سمت‌هایی از جمله وزارت دفاع، وزارت کشور و برنامه ریزی مانع از تشکیل کابینه دولت شده است و فساد موجود در سازمان‌های دولتی همچنان جاری است و گام‌های عملی و واضح برای جلوگیری از آن و محاکمه مفسدان برداشته نشده است. کاغذ بازی اداری، کم بودن فرصت‌های شغلی و کمبود خدمات اساسی به جز بهبودی که اخیرا در وضع برخی از مردم موجب درد و رنج مردم عراق است و امتیازاتی که برای گروه خاصی از مردم در نظر گرفته شده است عرصه زندگی را برای بقیه مردم تنگ کرده است.

آیت الله سیستانی استمرار تمامی این موارد را در سایه شرایط سخت و حساس منطقه و به وجود آمدن مشکلات امنیتی، عشایری و طائفه‌ای با اهداف مشخص و عدم تسریع در حل آنان را عامل بازگشت حملات تروریست‌های داعش و اخلال در ثبات و امنیت و حتی احتمال به وجود آمدن پناهگاهی برای آنان در میان معترضان معرفی کردند.

ایشان عادی سازی شرایط در مناطقی که از سیطره داعش آزاد شده‌اند و فراهم ساختن امنیت بر اساس احترام به شهروند و حقوق قانونی آن و ایجاد فرصت زندگی با کرامت برای آنان بسیار ضروری است و اگر چنین نشود خطرات بازگشت کشور به شرایطی که درد و رنج آن را فراموش نکرده است تشدید می‌شود.

در این بیانیه به طرف‌های مسئول درخصوص پیامد‌های این تذکرات هشدار داده شده و از آنان خواسته شده با جدیت کامل به این پرونده مهم بپردازند و از نیرو‌های اطلاعاتی خواسته شده بر مناطقی که احتمال انجام حملات در آن داده می‌شود نظارت دقیق‌تر و بیشتری داشته باشند.

در پایان، مرجع عالیقدر شیعیان عراق از تمامی قهرمانان این کشور در تمامی دستگاه‌ها و از خانواده‌های شهدا و جانبازان قدردانی کردند.
انتهای متن/

دوشنبه, 27 خرداد 1398 ساعت 11:35

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید