خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

اعتراف ترامپ به قدرت ایران در منطقه

ترامپ:هر کاری که آمریکا در سوریه انجام می‌دهد، به نفع ایران و روسیه تمام می‌شود

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه درباره مسائل مختلف از جمله تعطیلی دولت آمریکا و بازگرداندن نظامیان کشورش از سوریه اظهارنظر کرد.

او که به دلیل تعطیلی دولت آمریکا مجبور شده بود در کاخ سفید بماند گفت: «در تعطیلات، کاخ سفید سوت و کور بود.» او درباره تعطیل شدن دولت گفت: ما در وضعیت تعطیلی دولت قرار داریم چراکه دموکرات‌ها با اختصاص بودجه برای امنیت مرزی خودداری می‌کنند.

ترامپ همچنین هشدار داد تعطیلی دولت ممکن است «مدت زمان زیادی» طول بکشد.

وی درباره تصمیمش برای بازگرداندن نظامیان آمریکا از سوریه هم گفت: «بعد از شکست داعش داریم نیروهایمان را به آهستگی از سوریه باز می‌گردانیم.» ترامپ همچنین گفت که فرایند خروج را «در یک بازه زمانی» محقق خواهد کرد.

ترامپ بار دیگر این ادعا که ایران بعد از تصمیم او برای خروج از سوریه به کشوری متفاوت تبدیل شده را تکرار کرد. او گفت: «ایران، الان کشور کاملاً متفاوتی است».

ترامپ درباره سیاستش در سوریه گفت: سوریه از خیلی وقت پیش از دست رفته بود. علاوه بر آن ما داریم درباره شن و مرگ صحبت می‌کنیم. درباره ثروتی عظیم صحبت نمی‌کنیم، صحبت از شن است و مرگ

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که هر کاری که آمریکا در سوریه انجام می‌دهد، به نفع ایران و روسیه تمام می‌شود. او مدعی شد که مسکو و تهران نمی‌خواهند آمریکا از سوریه خارج شود.رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه گفت: «کُردها... من از این خوشم نیامد که آنها نفت اندکی را که دارند به ایران می‌فروختند و از آنها خواستیم که به ایران نفروشند.کردها شریک ما هستند، ولی به ایران نفت می‌فروشند. ما از این مسئله راضی نیستیم؛ خشنود نیستیم».

وی در ادامه درباره نیروهای کرد گفت: «در عین حال، آنها وقتی که ما در کنارشان مبارزه می‌کنیم بهتر می‌جنگند. می‌دانید که وقتی ۳۰ فروند اف‌-۱۸ کنار آنها فرستادیم، بهتر جنگیدند. ما می‌خواهیم از کردها محافظت کنیم، ولی نمی‌خواهم تا ابد در سوریه باشم. آنجا شن است و مرگ».

ترامپ در ادامه اضافه کرد: «همه می‌گویند اگر ما داعش را نکشیم، آنها به کشور ما می‌آیند. بسیار خوب، احتمال این خیلی کم است. ولی آنها (داعشی) به ایران هم می‌روند که [این کشور] بیشتر از ما از داعش متنفر است. آنها به روسیه می‌روند که بیشتر از ما از داعش متنفر هستند. پس، ما داریم [داعش را] می‌کشیم و بعد، وقتی که می‌خواهم نیروها را خارج کنم می‌خوانم که اوه، روسیه خوشحال شد. نه، روسیه خوشحال نیست، می‌دانید چرا؟ چون وقتی داعش را می‌کشیم آنها خوششان می‌آید. داریم برای آنها داعش را می‌کشیم و داریم به نفع [بشار اسد] آنها را (داعش را) می‌کشیم؛ ضمن اینکه داعش را به نفع ایران می‌کشیم.»

او سپس ادعاها درباره اینکه ایران بعد از خروج آمریکا از برجام به کشوری متفاوت تبدیل شده را تکرار کرد. ترامپ گفت: ایران نسبت به زمانی که من رئیس‌جمهور شدم به کشور بسیار متفاوتی تبدیل شده است. وقتی که من رئیس‌جمهور شدم نشستی در پنتاگون با حضور شمار زیادی از ژنرال‌ها داشتم که انگار بازیگران سینما بودند. خوش‌قیافه‌تر از تام کروز و هیکلی‌تر از او بودند. بیش از هر زمان دیگری در عمرم، آنجا دور و برم ژنرال می‌دیدم. ما ته این اتاق باورنکردنی بودیم. گفتم این بزرگترین همایشی است که دیده‌ام. در آنجا دیدم که هر منطقه از خاورمیانه و سایر نقاط دنیا که تحت حمله بود، به خاطر ایران تحت حمله بود. با خودم گفتم، اوه! منظورم این است به یمن نگاه کنید، به سوریه نگاه کنید و به هر جای دیگری؛ عربستان سعودی تحت محاصره بود. همه جا تحت محاصره بود

رئیس‌جمهور آمریکا سپس به موضوع خروج از برجام پرداخت و گفت: «علی‌رغم همه اینها من به توافق هسته‌ای وحشتناک ایران پایان دادم. این توافق بعد از ۸ سال به ایران حق مشروع دستیابی به سلاح هسته‌ای را می‌داد. ایران دیگر آن کشور سابق نیست. ایران دارد نیروهایش را از سوریه خارج می‌کند-بگذارید هر کاری دلشان می‌خواهد بکنند، ولی دارند نیروهایشان را از سوریه خارج می‌کنند، نیروهایشان را از یمن خارج می‌کنند. ایران حالا می‌خواهد فقط دوام بیاورد. ایران، یک قدرت در خاورمیانه بود که می‌خواست کل خاورمیانه را بگیرد. این کاری است که آنها می‌خواستند بکنند و می‌خواستند اسرائیل را نابود کنند، اما حالا ایران کشوری بسیار متفاوت است. هر هفته شاهد شورش هستند. ارزشان، به لطف ما تحت محاصره است.اتفاقات بد زیادی دارند [در ایران] می‌افتند.»

ترامپ مدعی شد اقداماتی که دولت او در زمینه پولی با ایران انجام داده باعث شده این کشور با مشکل مواجه شود.

رئیس‌جمهور آمریکا علی‌رغم این، گفت که دوست دارد با ایران مذاکره کند: «می‌دانید که دوست دارم با ایران مذاکره کنم. آنها هنوز آماده نیستند، ولی آماده می‌شوند.»

ترامپ در بخش دیگری از سخنانش به مسئله کره شمالی اشاره کرد و گفت که «نامه فوق‌العاده‌ای» از «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی دریافت کرده است. وی گفت انتظار دارد به زودی با رهبر کره شمالی دیدار کند.

رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شده که ممکن بوده کار آمریکا با کره شمالی به جنگ با این کشور منجر شود. او گفت: «ممکن بود جنگ جهانی سوم را با کره‌شمالی داشته باشیم اما الان روابط خوبی با "کیم جونگ اون" دارم.»

روی میزی که امشب ترامپ همراه با وزیرانش نشسته بود، پوستر اقتباس‌شده از مجموعه تلویزیونی «بازی تاج و تخت» که او چند ماه پیش برای هشدار درباره آغاز تحریم‌های ایران از آن استفاده کرده بود قرار داشت. روی این پوستر نوشته شده است: «تحریم‌ها در راهند، ۵ نوامبر.»
انتهای متن/

شنبه, 15 دی 1397 ساعت 09:22

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید