خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

اردوغان: کسانی که سوریه را به خاک و خون کشیدند آزادانه برای خود می‌چرخند

انتقاد رئس جمهور ترکیه از سیاست های آمریکا در سوریه

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، اعلام کرد که تنها راهکار پایان دادن به بحران سوریه، حفظ تمامیت ارضی این کشور، تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات آزاد است.

اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه در آنکارا با اشاره به عملیات‌های نظامی پیشین ترکیه در شمال سوریه، گفت: «مرحله بعدی پیش روی ما، تروریست‌ها در منبج ، شرق رودخانه و باقی‌مانده‌های داعش در شرق سوریه است».

وی با بیان اینکه ترکیه از آزادی و استقلال خود دفاع می‌کند، اظهار داشت: «کسانی که سوریه را به دریاچه‌ای از خون و اشک تبدیل کردند و آزادانه برای خود می‌چرخند، کسانی که می‌خواهند ترکیه با دستان بسته چشم‌انتظار بنشیند؛ در حال انجام برآوردهایی هستند تا چونان بحرانی را به خاک ما بکشند... ما اما به آنها چنین فرصتی نمی‌دهیم و از حقوق خود و حقوق برادران سوری خود دفاع می‌کنیم».

وی با بیان اینکه با آمریکا برای مدت طولانی درباره سوریه اختلاف نظر داشته‌اند، توضیح داد: «و این ما را ناخشنود کرد، چرا؟ چون ما مثلا شرکای استراتژیک هستیم... در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، وعده‌هایی به ما داده شد که به آنها عمل نشد و همکاری آنها با سازمان‌های تروریستی، روابط ما را مسموم کرد».

رئیس‌جمهور ترکیه ضمن اشاره به روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در ریاست جمهوری آمریکا، تصریح کرد: «بعد از انتخاب ترامپ، رویکرد متفاوت او درخصوص مسائل سوریه ابتدا ما را خوشحال کرد، اما رویکردی که به ما انتقال داده شد، در عرصه میدانی اجرا نشد. به همین دلیل ما عملیات‌های نظامی خود را اجرا کردیم».

اردوغان با اشاره به وعده تلفنی ترامپ درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و سپردن مبارزه با باقی‌مانده‌های داعش به ترکیه، افزود: «بعد از نشانه‌های امیدوارکننده دیگری که دریافت کردیم، تصمیم گرفتیم که عملیات نظامی در شرق فرات را به تعویق بیاندازیم... متاسفانه برخی پیام‌هایی که از سوی حساب شبکه اجتماعی ترامپ به ما رسید، ما را ناخشنود کرد و ما هم به سرعت واکنش نشان دادیم».

وی با بیان اینکه به مذاکرات با آمریکا حول سوریه، من‌جمله ایجاد منطقه امن در مرز ترکیه با این کشور ادامه دادند، گفت: «این منطقه امن 30 کیلومتری که در دوره اوباما تایید شد، مورد موافقت ترامپ نیز بود».

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه ضمن بیان اینکه ترامپ واقعا نمی‌دانست که تروریست‌ها چه بلایی سر مسیحیان در مناطق شمالی سوریه آورده بودند، خاطر نشان کرد: «ما فقط می‌خواهیم که به حساسیت‌ها و قوانین ما احترام گذاشته شود. تا زمانی که این مسائل رعایت شود، ما در کنار دوستانمان خواهیم بود»

اردوغان با اشاره به اینکه برخی کشورها نمی‌فهمند و نمی‌خواهند بفهمند که دولت آنکارا دوست‌دار مردم کُرد است، ادامه داد: «فریب آنها را نخورید!.. به تهدیدات آنها گوش نکنید!.. زیرا همانطور که پیشتر تروریست‌ها را در غارها و خندق‌هایی که حفر کرده بودند دفن کردیم، به این کار ادامه می‌دهیم».

وی ضمن بیان اینکه هر اتفاقی که در این منطقه می‌افتد،‌بر ترکیه نیز اثر می‌گذارد، توضیح داد: «اگر ما در سوریه نباشیم و به اتفاقات آنجا پشت کنیم و به روی کسانی که از آنجا می‌آیند (پناهندگان) مرزها و قلب‌هایمان را ببندیم، به خودمان خیانت کرده‌ایم. کسانی که همه چیز را پول و نفت می‌دانند، از عزت و بشردوستی ترکیه چیزی نمی‌فهمند».

رئیس‌جمهور ترکیه در پایان از احتمال قوی دیدار خود با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی در تاریخ 23 مارس (3 فروردین) خبر داد.
انتهای متن/

چهارشنبه, 26 دی 1397 ساعت 11:55

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید