اردوغان بعد از کودتا
دیکتاتوری به بهانه کودتا!

اردوغان با استناد به ماده 15 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، اعلام کرد که وجود شرایط فوق‌العاده پس از کودتا در این کشور عاملی است تا آنکارا اجرای این سند حقوق بشری را به طور موقت به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان، شب هنگام 15 جولای تانک های ارتش ترکیه خیابان های آنکارا را تسخیر کرده و پس از ساعتی بیانیه کودتاچیان از تلویزیون دولتی خوانده شد.لحظه به لحظه مناطق وسیع تری از آنکارا و پس از آن استانبول بدست ارتشیان تسخیر می شد. همزمان هواپیماهای نظامی دیوار صوتی را شکسته و پارلمان را بمباران کردند.بحران در ترکیه لحظه به لحظه شدیدتر می شد تا اینکه اردوغان از طریق شبکه های هوشمند موبایلی از مردم خواست تا به خیابان ها بیایند.

البته کودتا پس از چند ساعت شکست خورد و افراد مختلفی به عنوان رهبر آنان معرفی شدند. اردوغان اما این بار در قامت یک پیروز، مجازات خاطیان را در پیش گرفت.

وی علاوه بر کودتاچیان تمام نهادها و ساختارهای موجود از قوه قضا گرفته تا آموزش و پرورش را زیر و زبر می کند. آمار بگیر و ببندها همچنان بالا می رود و ترکیه دستخوش تحولات نوینی است. در آخرین اقدامات اردوغانی پس از کودتا، دولت ترکیه موقتا اجرای کنوانسیون اروپایی حقوق بشر را تعلیق کرده است و اردوغان تمدید وضعیت فوق العاده که قدرت مضاعفی برای اقدامات سرکوبگرانه می دهد را اعلام کرد.
کودتای نافرجام نظامیان رده میانی در ترکیه فرصت بی همتایی را برای اعمال سیاست های مدنظر اردوغان فراهم آورد. تسویه ده ها هزار نفری، بازداشت های گسترده و فله ای، ایجاد رعب و وحشت و حمله به کتاب فروشی ها چهره واقعی دولت رجب طیب اردوغان را به نمایش گذاشته است. او گفته است: این وضعیت فوق‌العاده برای حفظ اصول دموکراسی انجام خواهد گرفت و مردم نباید نسبت به این وضعیت دچار نگرانی شوند و ممکن است این وضعیت فوق‌العاده تمدید شود و سه ماه دیگر به درازا بکشد، زیرا احتمال وقوع کودتای دیگری وجود دارد اما دیگر چنین اتفاقی به راحتی رخ نخواهد داد.

از سوی دیگر به رغم نگرانی کشورهای مختلف در مورد رویه جدید اردوغان در سرکوب مخالفان، دولت ترکیه در یک نامه با استناد به ماده 15 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، اعلام کرد که وجود شرایط فوق‌العاده پس از کودتا در این کشور عاملی است تا آنکارا اجرای این سند حقوق بشری را به طور موقت به حالت تعلیق درآورد. ماده 15 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر به دولت‌های عضو این کنوانسیون اجازه داده است تا در صورت وقوع شرایط حاد و استثنایی، اجرای مفاد این سند را به طور موقت به حال تعلیق درآورند.
انتهای متن/

یکشنبه, 03 مرداد 1395 ساعت 09:10

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید