خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 525

آیا انصار الله نیروی نیابتی ایران است؟

اظهارات مارک پری تحلیل گر آمریکایی د رمورد تغییرات منطقه

مارک پری تحلیل گر آمریکایی در آمریکن کانسرواتیو نوشت: هرچند به نظر می‌رسد که بیشتر آمریکایی‌ها از فراموشی تاریخی رنج می‌برند، اما وقتی نوبت به نظامیان آمریکایی می‌رسد، لزوما اینگونه نیست. یک افسر ارشد آمریکا که به تازگی بازنشسته شده، بر این باور است که افزایش تنش این چند روز میان آمریکا و ایران، ریشه در یک نافهمی تمام و کمال، بی‌کفایتی و حماقت بی پروا دارد.

وی که اتفاقا طرفدار ترامپ است و مخالف پمپئو، می‌گوید که تصمیم مارس ۲۰۱۵ سعودی‌ها برای یورش به جنبش انصارالله متحد ایران در یمن «یک بی عقلی کامل» بود.

این افسر ارشد بازنشسته آمریکایی می‌گوید: ما تصور نمی‌کردیم که چنین یورشی پا بگیرد و هنگامی که رخ داد، شوکه شدیم. با این حال رک و راست به آنها گفتیم که شما، کاری از پیش نمی‌برید و تنها کشور خودتان را ورشکسته می‌کنید. به آنها گفتیم که یمن، باتلاق شماست و همینطور هم شد.

یورش سعودی‌ها به یمن، نه تنها دولت اوباما را غافلگیر کرد بلکه تقریبا با مخالفت آشکار ارتش آمریکا روبرو شد. افسران ارشد کلیدی در فرماندهی عملیات ویژه آمریکا، انصارالله را یک نیروی قبراق ضدالقاعده در یمن می‌دانستند و حتی استدلال می‌کردند که آمریکا باید از آنها پشتیبانی کند.

در همان زمان، یک افسر ارشد آمریکایی به من (مارک پِری)، گفت: هرچند از انصارالله بعنوان نیروی نیابتی ایران نام برده می‌شود اما آنها همچنین شرکای تمام و کمال ما علیه القاعده هم هستند. با این حال، در آن زمان و پس از یورش عربستان و نُه کشور دیگر عربی به یمن، پنتاگون نمی‌توانست پشت انصارالله را بگیرد و مقام‌های ارشد وزارت دفاع آمریکا پیش‌بینی کردند انصارالله، پیوندهایشان با هم کیشان شیعی خود در ایران را استوارتر خواهند کرد حال آنکه پیش از حمله سعودی‌ها، تمایلی به این کار نداشتند. این است که عناصر کلیدی ارتش آمریکا، یورش سعودی را یک اشتباه می‌دانستند.

اما کسانی مثل سناتور جان مک کین، از یورش سعودی‌ها حمایت کردند و آن را به گفت‌وگوهای هسته‌ای اوباما با ایران پیوند دادند و گفتند که دلیل درستی وجود داشته که سعودی‌ها برنامه خود برای مداخله در یمن را محرمانه جلو برده‌اند.

مک کین در آن زمان گفت: سعودی ها و شرکایشان، به این دلیل ما را در جریان نگذاشتند و از کمک ما و هماهنگی با ما صرفنظر کردند که باور داشتند ما طرف ایران را می‌گیریم.

اما این روایت مک کین، طرفدار چندانی در ارتش آمریکا ندارد. یک افسر فرماندهی مرکزی آمریکا همان زمان به من گفت: دلیل اینکه سعودی‌ها، برنامه مداخله‌شان در یمن را از ما پنهان کردند، این بود که دقیقا می‌دانستند ما به آنها چه می‌گوییم.

در ابتدا، یورش سعودی‌ها و محاصره بنادر یمن، موثر بود و انصارالله را متوقف کرد اما طی سه سال پس از آن، این سعودی‌ها بودند که زمین‌گیر شدند. این محاصره، به قحطی انجامید و میلیون‌ها یمنی آسیب دیدند.

زنگ‌های هشدار در واشنگتن به صدا در آمد و تیم امنیت ملی ترامپ با هدایت ژنرال مک ماستر، مشاور وقت امنیت ملی، تلاش کرد در رایزنی با کارشناسان در خاورمیانه، مفری برای سعودی‌ها پیدا کند. در همین حال، در داخل خاندان سعودی هم، رقبای محمدبن سلمان تلاش داشتند از بحران یمن برای تعضیف او استفاده کنند.

اینگونه بود که کاخ سفید به دو جمع‌بندی رسید: نخست اینکه اوضاع داخلی خاندان سعودی آشفته است و دوم اینکه آمریکا باید مستقیما با انصارالله گفت‌وگو کند تا این جنگ خاتمه یابد. اینگونه بود که وزارت خارجه آمریکا، دیوید شنکر را مامور این کار کرد.

به تازگی یک مقام غیرنظامی پنتاگون به من گفت: ما تنها کسانی نیستیم که مهره‌ها را روی صفحه شطرنج حرکت می‌دهیم. در دو سال گذشته، ایرانی‌ها نشان داده‌اند که می‌توانند ما را بزنند از همه جا و به انواع روش‌ها.

این مقام پنتاگون می‌گوید: آن نقشه مشهور روی توئیتر را دیده‌اید که نشان می‌دهد ایران در محاصره پایگاه‌های ماست؟ حالا حدس بزنید چه شرایطی پیش آمده؟ حالا ایرانی‌ها عربستان سعودی را محاصره کرده‌اند و وقتی ما فشار اقتصادی را زیاد می‌کنیم، آنها هم همین کار را با سعودی‌ها می‌کنند. پیام یورش به آرامکو، روشن و بلند بود: اگر ما نتوانیم نفتمان را به بازار ببریم، مطمئن باشید که شما هم نمی‌توانید.

واقعیتی که این مقام پنتاگون نمی‌توانست بر زبان بیاورد اما به اشاره رساند این است: به رغم یاوه گویی‌های پمپئو، موضع نظامی آمریکا بطور فزاینده‌ای ضعیف می شود و این سیر ادامه خواهد یافت.

 انتهای متن/

شنبه, 06 مهر 1398 ساعت 11:22

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید