آتش سلاح تنها منطق قابل فهم متجاوزان+فیلم

عنصر دفتر سیاسی انصار الله یمن: سعودی و امارات فقط زبان زور را می فهمند

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری رجا نیوز «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن، تاکید کرد مقامات سعودی و اماراتی برای پذیرش توقف تجاوز به یمن و برقراری صلح، فقط زبان زور را می‌فهمند.

محمد البخیتی درباره تاکید وزیر امور خارجه سعودی بر این موضوع که سرنگون کردن جنگنده تورنادوی عربستان تاثیری بر گفتگو‌ها نخواهد داشت، گفت: کشور‌های متجاوز در جبهه‌های مختلف تنش آفرینی می‌کنند که فقط مربوط به حملات هوایی در مناطق درگیری نیست، بلکه مناطق دیگری را هم بمباران می‌کنند. ما پیش از این تاکید کرده بودیم که اگر نظام سعودی مرتکب هر جنایتی شود، به آن پاسخ خواهیم داد. به همین علت، جنایت ائتلاف سعودی علیه غیرنظامیان در استان الجوف، بدون پاسخ نخواهد ماند. کشور‌های متجاوز باید پیامد‌های این جنایت خود را بپذیرند. از نظر ما مشکلی برای مذاکرات مستقیم و علنی با عربستان یا امارات وجود ندارد، اما این دو کشور خواهان پنهان ماندن گفتگو‌ها هستند. ما بیش از آنکه به دنبال دستاورد‌هایی برای خود با علنی کردن این گفتگو‌ها باشیم، می‌خواهیم این گفتگو‌ها به نتیجه برسد. نمی‌خواهم درباره نتیجه گفتگو‌ها اظهارنظر کنم، اما می‌خواهم بر موضوع مهمتری تاکید کنم البخیتی افزود: نبرد طولانی که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی امیدوار بود در آن پیروز شود، دیگر به سود سعودی‌ها نیست بلکه به نفع یمن و به ضرر کشور‌های متجاوز و مزدورانشان است. عملیات سرنگونی این جنگنده سعودی بار دیگر تغییر توازن قدرت به سود ملت یمن را ثابت کرد. به همین علت، آن‌ها باید در محاسبات خود بازنگری کنند. ما خواهان اقدامات عملی و نه فقط حرف زدن هستیم. سخنان وزیر امور خارجه سعودی تناسبی با تشدید تجاوز آن‌ها علیه یمن در مرحله اخیر ندارد. آن‌ها علاوه بر افزایش حملات، محاصره یمن را هم تشدید کردند و شاهد توقیف کشتی‌های حامل مشتقات نفتی و گاز مایع هستیم، در حالی که یمن امروز از بحران کمبود سوخت رنج می‌برد.

وی خاطر نشان کرد: رژیم‌های سعودی و امارات فقط زبان زور را می‌فهمند. ما امیدی به بیدار شدن محمد بن سلمان یا محمد بن زاید نداریم، بلکه می‌خواهیم آن‌ها را با زور سلاح و پایداری ملت یمن، وادار کنیم صلح را بپذیرند. صلح به معنای توقف جنگ و پایان محاصره یمن است. نمی‌توانیم صلحی را بپذیریم که در آن حملات به یمن ادامه داشته باشد و به محاصره کشور مشروعیت بدهد. تغییر لحن سعودی‌ها نتیجه تغییر توازن قدرت به سود یمن است. ما به آن‌ها توصیه می‌کنیم بیش از این منتظر نمانند تا وقتی که موجودیت رژیم سعودی با تهدید روبرو شود. آن‌ها باید اکنون با حداقل خسارت از یمن خارج شوند. به ویژه که ما برای پشت سر گذاشتن صفحه گذشته و دستیابی به صلح فراگیر و دائم، آمادگی داریم که سلامت و کرامت همه کشور‌های منطقه را تضمین کنیم. البته باید حق حاکمیت و استقلال یمن حفظ شود. وزیر سعودی می‌گوید ما به دنبال سلطه جویی هستیم، در حالی که در واقع ما از آزادی و کرامت ملت یمن در برابر این تجاوز ظالمانه خارجی دفاع می‌کنیم. آن‌ها هستند که به دنبال سلطه جویی و تسلط بر حکومت یمن هستند، اما چنین چیزی دیگر امکان پذیر نیست. کودتای خونبار علیه ابراهیم الحمدی با هدف تسلط بر فرآیند سیاسی در یمن بود.

 

 
انتهای متن/

دوشنبه, 28 بهمن 1398 ساعت 10:32

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید