گزارش دیده بان حقوق بشر درباره ارتش نیجریه:
شلیک مستقیم به مردم

تحقیقات رسمی انجام شده نشان می‌دهد ارتش نیجریه طی درگیری‌های سال گذشته با شیعیان این کشور، بسیار «نامناسب» و خارج از عرف عمل کرده است.

به گزارش دیده بان، ارتش نیجریه طی سالهای گذشته با تحت فشار قرار دادن شیعیان قصد ایجاد جنگ فرقه ای در این کشور را دارد. سال گذشته نیز این نهاد نظامی در حمله ای به زعیم شیعیان نیجریه و طرفدارانش ضمن قتل تعداد زیادی، اقدام به ربودن شیخ زکزاکی کرده که تا به امروز خبری از وضعیت او در دسترس نیست.

حالا پس از گذشت سالها جنایت در حق شیعیان بتازگی، «دیده‌بان حقوق بشر» اعلام کرد گزارش کمیته قضایی تحقیقات ایالت کادونا نشان می‌دهد 349 عضو جنبش اسلامی نیجریه طی حمله سنگین ارتش و استفاده غیرقابل توجیه از قدرت مرگبار کشته شدند.

درحالی که این کمیته، جنبش اسلامی را به کارهای همیشگی و گسترده در تضاد با دولت متهم کرد، اما واکنش ارتش را نیز «زیاد از حد» توصیف و محکوم کرد.

این گزارش تاکید می‌کند سربازان ارتش نیجریه وقتی با سد شیعیان هنگام هجوم به محله «زاریا» و مجتمع حسینیه بقیة‌الله مواجه شدند، راه خود را با شلیک مستقیم به آنها و کشتار مردم گشودند.

برخلاف ادعاهای ارتش، کمیته قضایی تحقیقات کادونا می‌گوید که هیچ ذخیره بزرگی از سلاح متعلق به جنبش اسلامی و رهبر آن یعنی شیخ «زکزاکی» یافت نشده است. تنها اشیایی که یافت شده بود شامل تیر و کمان و سلاح‌های محلی برای شکار بود.

این گزارش در پایان خواستار محاکمه سربازانی که در کشتار غیرقانونی اعضای جنبش اسلامی دست داشتند، شد. امید آن می رود که این گزارش همانند دیگر گزارش های دیده بان حقوق بشر فقط بخش دیگری از بایگانی سازمان ملل را پر نکند.
انتهای متن/

سه شنبه, 09 شهریور 1395 ساعت 16:34

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید