هر 100 هواپیما را توقیف می کنیم
مؤسسه "اسرائیلی" درتلاش برای لغو قرارداد ایران وبوئینگ

تلاش‌ها برای لغو قرارداد ایران و بوئینگ، تنها به جمهوری‌خواهان در آمریکا محدود نمی‌شود.

به گزارش دیده بان، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه گزارش داد؛ یک مؤسسه حقوقی "اسرائیلی" که رسیدگی به شکایات به اصطلاح «قربانیان تروریسم» را بر عهده دارد می‌کوشد قرارداد تجاری ایران و شرکت هواپیمایی بوئینگ را لغو کند.

گروه صهیونیستی «شورات هادین» تلاش می‌کند از اجرایی شدن قرارداد ایران و بوئینگ، پیش از پرداخت 2 میلیارد دلار از سوی تهران به افرادی که «قربانیان تروریسم» می‌نامد جلوگیری کند. این مؤسسه از یک دادگاه فدرال آمریکا خواسته است تا پیش از پرداخت غرامت از سوی تهران، مانع اجرایی شدن قرارداد 16 میلیارد و 600 میلیون دلاری میان ایران و بوئینگ شود.
این شکایت علیه ایران و بوئینگ در دادگاه منطقه شمالی ایالت ایلینوی مطرح شده است.

«نیتسانا دارشان،» مدیر این مؤسسه حقوقی در خصوص شکایتش از ایران مدعی شد: «ما قصد داریم هر 100 هواپیما را توقیف کنیم. اگر بوئینگ گمان می‌کند می‌تواند به آسانی به ایران‌ایر – که 60 درصد از سهامش به دولت ایران تعلق دارد – هواپیما بفروشد و اینطور بقبولاند که گونه‌ای از کمک‌های غیرنظامی را در اختیار یک نهاد غیردولتی قرار می‌دهد، ما حقیقت را آشکار خواهیم کرد.»
مدیر این مؤسسه وابسته به رژیم صهیونیستی مدعی است تا کنون به دلیل شکایتهایش در آمریکا، 10 دادگاه ایران را به پرداخت 2 میلیارد دلار به قربانیان تروریسم محکوم کرده اند. این شرکت تا کنون حدود 200 میلیون دلار از دارایی‌های متعلق به ایران و حساب‌های بانکی این کشور در خاک آمریکا را ضبط کرده است. شورات هادین علیه دولت سوریه و فلسطینیان نیز شکایت‌هایی در دادگاه‌های آمریکا مطرح کرده است.
در بخش دیگری از ادعا‌های این مؤسسه حقوقی اسرائیلی علیه ایران آمده است: «اگر یک شرکت آمریکایی مانند بوئینگ بخواهد از قراردادهای تجاری چندین میلیارد دلاری با ایران منتفع شود، دست‌کم قربانیان تروریسم تمام دارایی‌های ایران را که بر مبنای این قرارداد‌ها ایجاد می‌شود، توقیف خواهند کرد. ... در مجموع ایران باید 43 میلیارد دلار و بر مبنای رأی دادگاه‌های آمریکا به قربانیان تروریسم بپردازد.»
«ماتئو لویت» مدیر برنامه ضد تروریسم در مؤسسه واشینگتن برای سیاست‌های شرق دور در این خصوص می‌گوید: «این پرونده‌ها می‌توانند تأثیر شگرفی به همراه داشته باشند؛ هم در خصوص ایجاد سابقه‌ای حقوقی در خصوص حمایت ایران از تروریسم، و هم در خصوص حمایت و پرداخت غرامت به قربانیان و خانواده‌هایشان. ... دسترسی به منابع مالی و پرداخت پول می‌تواند دشوار باشد؛ ولی مؤسسات حقوقی در یافتن دارایی‌های ایران و مطرح کردن ادعای مالکیت در خصوص آن‌ها موفق بوده اند.»
قرارداد ایران با بوئینگ برای تحویل 80 هواپیما به تهران، بزرگترین قرارداد تهران با یک شرکت آمریکایی از زمان پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.
انتهای متن/

یکشنبه, 28 آذر 1395 ساعت 14:41

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید