خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

موارد نقض حقوق بشر در بحرین
اذعان آمریکا به تجاوزات و نقض حقوق بشر

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در خصوص اوضاع حقوق بشر در سال ۲۰۱۷ جمعه گذشته صادر شد که ۴۱ صفحه از آن در خصوص موارد نقض حقوق بشر در بحرین بود.

به گزارش دیده بان، وزارت خارجه آمریکا هم به تجاوزات و نقض حقوق بشر در بحرین اذعان کرد.گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در خصوص اوضاع حقوق بشر در سال ۲۰۱۷ جمعه گذشته صادر شد که ۴۱ صفحه از آن در خصوص موارد نقض حقوق بشر در بحرین بود.

در این گزارش به موارد بسیاری از تجاوزات و نقض حقوق در بحرین در سال گذشته میلادی اشاره شده که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

- نیروهای امنیتی بحرین در این سال مرتکب قتل خودسرانه و یا غیر قانونی شهروندان شده اند.

- قتل ۵ تن از معترضان توسط نیروهای امنیتی در هجوم به منزل شیخ عیسی قاسم -که مرجعیت اعظم دینی در بحرین است- در منطقه الدراز در ماه مه ۲۰۱۷

- ۸ تن از زندانیان (سیاسی) در مدت زمان ما بین ماه مه ۲۰۱۶ و آوریل ۲۰۱۷ جان خود را از دست داده اند که در خصوص برخی از آنان اطلاعاتی ارایه نشده و در خصوص برخی نیز ادعا شده در اثر مشکلات سلامت و بیماری فوت شده اند.

- جوان تحت تعقیب عبد الله العجوز ۲۲ ساله در جریان تعقیب و گریز جان خود را از دست داده و ادعا شده است که در حین فرار از روی بام سقوط نموده است و این در حالی است که خانواده وی گفته اند وی مورد اصابت قرار گرفته است.

- گزارشهای فراوان و متداولی در خصوص شکنجه بازداشت شدگان، بازداشتهای خودسرانه و محرومیت متهمان و بازداشت شدگان از روند محاکمه عادلانه به ثبت رسیده است. (بسیاری از این موارد با مشخصات و جزییات در گزارش آورده شده اند).

- اعدام سه تن از قربانیان شکنجه در ژانویه ۲۰۱۷ به اتهام قتل پلیس اماراتی الاصل در سال ۲۰۱۴

- گزارش های متعددی از شکنجه طی بازداشت و بازجویی به ثبت رسیده به خصوص موارد شکنجه توسط دستگاه امنیت ملی بحرین ، شکنجه شدن فعالان حقوقی مانند خانم ابتسام الصایغ و یا خانواده فعالان حقوقی و سیاسی مانند محمد السلطان فرزند شیخ حسن السلطان از اعضای جمعیت الوفاق که بعد از آن شیخ حسن السلطان در قضیه جاسوسی برای قطر و توطئه برای سرنگونی نظام در کنار شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت الوفاق محکوم شناخته شده است.

- مخفی نگاه داشتن بازداشت شدگان و عدم ارایه اطلاعات در خصوص آنان به خانواده هایشان

- علیرغم آزاد شدن برخی افراد و علمایی که در منطقه الدراز در طول ماه های متمادی هجوم به این منطقه بازداشت شده اند (پس از پایان دوران محکومیت و یا بازجویی هایی که چندین ماه طول کشیده) ، تاکنون بسیاری از بازداشت شدگان از منطقه الدراز و بسیاری دیگر از زندانیان سیاسی در زندان بسر می برند.

- شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت الوفاق ، عبدالهادی الخواجه فعال حقوقی و سیاسی و نبیل رجب رییس مرکز حقوق بشر بحرین از جمله زندانیان سیاسی اند که هنوز در زندان بسر می برند.

- شیخ علی سلمان در حالی که پیش از این به تحمل ۴ سال حبس محکوم شده بوده است در قضیه ای جدید به توطئه برای سرنگونی نظام با همدستی قطر و جاسوسی برای قطر محکوم شده است.

- نبیل رجب به اتهام «نشر اکاذیب و شایعه» محکوم شده است.

-به روش های مختلف و قانونگذاری های جدید آزادی بیان و روزنامه نگاری / خبرنگاری در جراید و شبکه های اجتماعی در بحرین محدود شده است.

- از دیگر روشهای عقوبت و مجازاتی که بحرین مرتکب میشود سلب تابعیت شهروندان است. رژیم بحرین به لغو تابعیت شخصیت های سیاسی و دینی معارض خود همچنان ادامه می دهد، که از نمونه های آن شیخ عیسی قاسم است که تابعیت وی به صورت خودسرانه و مستبدانه در تابستان ۲۰۱۶ سلب شده است.

- اقدامات یاد شده بخشی از اقدامات وسیعی ست که اکثریت شیعیان در بحرین را مورد هدف قرار داده و همچنین در پی محدود نمودن مشارکت سیاسی آنان است./مهر
انتهای متن/

دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 ساعت 17:34

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید