مارک لوکوک:
وضعیت یمن شبیه روز قیامت است

یک مقام بلندپایه سازمان ملل وضعیت فعلی یمن را بسیار فاجعه بار و به قیامت تشبیه کرده است.

به گزارش دیده بان، مارک لوکوک،‌ هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در گزارشی نسبت به اوضاع فاجعه‌بار یمن هشدار داد و گفت، در حال حاضر اوضاع نابسامان مردم این کشور به دلیل افزایش جنگ و درگیری، کمبود مواد غذایی و شیوع بیماری شبیه روز قیامت است.

لوکوک ضمن ابراز نگرانی درباره اوضاع یمن گفت، صندوق اضطراری سازمان ملل برای حمایت از یمنی‌ها و امدادرسانی به این کشور مبلغ ۵۰ میلیون دلار اختصاص خواهد داد.

گزارش صادره از دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل حاکی از آن است که یمن با آغاز ۲۰۱۸ به ویژه همراه با افزایش جنگ و درگیری در این کشور به کمک‌های انسانی فوری نیاز دارد.

در این گزارش آمده است، بیش از ۲۲ میلیون یمنی نیازمند حمایت و کمک‌های انسانی هستند و بیش از ۱۱ میلیون تن از آنها بیشتر از دیگران به این کمک‌ها نیاز دارند.

طبق این گزارش، غیرنظامیان یمنی در خطر بزرگی قرار دارند تا جایی که تعداد مرگ‌ و میرها به بیش از ۸۰۰۰ تن رسیده و سه میلیون تن مجبور به فرار شده‌اند.

بنابر گزارش مذکور، حدود ۱۸ میلیون تن از نبود مواد غذایی رنج برده و یک میلیون یمنی دیگر برای ادامه حیات نیازمند تضمین هستند.

براساس این گزارش سازمان ملل، ۱۶ میلیون یمنی از آب و خدمات و مراقبت‌ها بهداشتی محروم هستند.

لوکوک تاکید کرد، اجتناب از واقعه وخامت‌بار یمن با سه اقدام امکان‌پذیر است، نخست توقف جنگ در این کشور، دوم باز شدن همه بنادر، زیرا حدود ۹۰ درصد مواد غذایی اصلی، سوخت و داروی مردم این کشور از بنادر وارد می‌شوند و سوم اجتناب از قحطی و گرسنگی با ارسال کمک‌های بیشتر و در سریع‌ترین زمان ممکن.

گزارش مذکور سازمان ملل درباره اوضاع انسانی یمن زمانی منتشر می‌شود که سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای غربی ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان را تحت فشار گذاشته‌اند تا دست از محاصره یمن برداشته و اجازه رساندن کمک‌های انسانی به مردم این کشور از طریق بنادر و حریم هوایی یمن را صادر کند.

لوکوک از طرف‌های درگیر در یمن خواست جنگ را در این کشور متوقف و از طریق سازمان ملل به راه‌حل سیاسی دائم در این زمینه دست یابند.

جنگ عربستان علیه یمن با 36هزار کشته و زخمی و با وجود هشدارهای سازمان ملل و مخالفت‌های جهانی همچنان ادامه دارد.
انتهای متن/

یکشنبه, 17 دی 1396 ساعت 13:31

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید