قتل خاشقچی داغی بر پیشانی بن سلمان

روزنامه واشنگتن پست: بن سلمان طراح جنایت قتل خاشقچی است

 واشنگتن‌پست طی مقاله‌ای در واکنش به صدور حکم در پرونده قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی از سوی دادگاه این کشور، نوشت: احکامی که دستگاه قضایی سعودی درباره پرونده قتل خاشقجی اعلام کرد «تمسخر گستاخانه عدالت» است و این «احکام همچنین توهین به خاشقجی، کنگره دو حزبی آمریکا و تمام کسانی است که خواهان محاکمه واقعی عاملان قتل هستند.»

این روزنامه با اشاره به این‌که به احتمال زیاد «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی دستورات مبنی بر تبرئه کردن «سعود القحطانی» مشاور خود و «احمد العسیری» معاون سابق رئیس سازمان استخبارات را صادر کرده است، نوشت «با استناد به گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا( سیا)، بن‌سلمان مهندس حقیقی جنایت ترور خاشقجی است. » .»

واشنگتن‌پست استقبال بین‌المللی از این احکام را اشتباه اخلاقی خطرناک خواند و برای مقام بی‌پروای سعودی( بن‌سلمان) حاوی این پیام است که ماجراجویی تو بدون پاسخ خواهد ماند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه، اظهارات سخنگوی دادستانی کل سعودی را که مدعی شده «قتل خاشقجی از پیش برنامه‌ریزی‌ شده نبود»، «دروغی مستند» توصیف کرد و خاطرنشان کرد که تحقیقات «آگنس کالامارد» مخبر سازمان ملل و فایل‌های صوتی ثابت می‌کنند که عناصر تیم سعودی که جنایت قتل خاشقجی را مرتکب شدند، قبل از ورود به ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول درباره تکه‌تکه‌ کردن جسد این روزنامه‌نگار سخن می‌گفتند.

هم چنین روزنامه وال استریت ژورنال در مقاله ای با انتشار اطلاعاتی جدیدی از قتل خاشقچی که از نظر طبقه بندی در ردیف خیلی محرمانه جای دارند، زوایای بیشتری از این جنایت را آشکار کرد .

ولیعهد عربستان قبل و بعد از قتل خاشقجی 11 پیام برای سعود القحطانی مشاور خود ارسال کرده بود تا با این حساب تا حد زیادی برای سی آی ای مسجل شود خاشقجی مغضوب محمد بن سلمان بود و با دستور شخص ولیعهد کشته شده است.

ولیعهد به برخی از معاونانش خبر داده بود اگر تلاش ها برای بازگرداندن خاشقجی به عربستان نتیجه نداد می توان او را فریب داد تا در منطقه ای خارج از عربستان، ترتیبات لازم داده شود.

پس از انتشار خبر دست داشتن سعود القحطانی در قتل خاشقجی، ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان او را از سمت مشاور دربار سلطنتی برکنار کرد.

 
انتهای متن/

چهارشنبه, 04 دی 1398 ساعت 11:07

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید