ضمن آمادگی بشار اسد
توافق برای تاریخ آغاز آتش بس در سوریه

روسیه و آمریکا با اعلام بیانیه ای مشترک، از توافق درباره زمان آتش بس در سوریه خبر دادند.

به گزارش دیده بان، وزارت امورخارجه آمریکا، روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این آتش بس، بامداد شنبه 27 فوریه (8 اسفند) اجرایی خواهد شد.

بر اساس اعلام خبرگزاری فرانسه، گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره (شاخه القاعده در سوریه) از این آتش بس مستثنی شده اند.

از سوی دیگر، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که بان کی مون از اعلامیه آتش بسِ آمریکا و روسیه درباره برقراری آتش بس در سوریه استقبال کرد و همگان را به اجرای این آتش بس فراخواند

بر اساس اعلام خبرگزاری رویترز، "استفان دوگاریک" به خبرنگاران گفت: این توقف درگیری، گامی اولیه برای برقراری آتش بسی بلند مدت تر است.

وی افزود: دبیر کل سازمان ملل، همه طرف ها را به پایبندی به بندهای توافق آتش بس فرا می خوانَد، جامعه جهانی و گروه بین المللی پشتیبانی از سوریه و طرف های سوری باید در عزم خود جهت برقراری آتش بس، راسخ بمانند.

"بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه، روز شنبه، در گفت وگو با روزنامۀ اسپانیایی "ال پائیس" تاکید کرده بود که دولت سوریه برای پذیرش آتش بس آمادگی دارد، به شرط آن که تروریستها از آن سوء استفاده نکنند.

در این میان وبگاه شبکه روسیا الیوم، به نقل از ریاض حجاب، رئیسِ گروهِ مخالفانِ سوری در ریاض، از موافقت اولیۀ این گروه با آتش بس موقت خبر داد، به شرط آن که این آتش بس، با میانجی گری بین المللی صورت گیرد.

"پائولو جنتیلونی" وزیر خارجه ایتالیا نیز از توافقِ حاصل شده میان سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و جان کری وزیر خارجه آمریکایی برای برقراری آتش بس در سوریه استقبال کرد.
انتهای متن/

سه شنبه, 04 اسفند 1394 ساعت 14:43

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید