خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 525

عدم کارایی شورایی امنیت
وضعیت مسلمانان روهینگیا همچنان در وضعیت بحران

شورای امنیت یا محکوم می‌کند و یا جلسات بدون نتیجه‌گیری برگزار می‌کند.

به گزارش دیده بان، در طی سال‌هایی که ارتش میانمار و بودائیان افراطی به دنبال آزار و اذیت مسلمانان و ارتکاب جنایات وحشیانه علیه آن‌ها بوده‌اند و در روزهای گذشته که این جنایات به فجایع انسانی و نسل‌کشی در این منطقه تبدیل‌شده است، تنها شاهد محکوم کردن این جریان و یا تشکیل جلساتی بی‌نتیجه برای رفع تکلیف در انذار عمومی بوده‌ایم.

اینکه شورایی راه‌اندازی می‌شود و نام خود را شورای امنیت قرار می دهد، اما هیچ کارایی مناسبی در برابر جنایات مختلف در سراسر دنیا ندارد، خود جای تأمل دارد. در کنار این موضوع بحث نهادهای مدعی در اجرای حقوق بشر است که همواره به دنبال رهایی متهمان سیاسی و عقیدتی بوده و در این زمینه‌ها و کشتار بی‌رحمانه زنان و کودکان مسلمان روهینگیایی سکوت کرده انذ.

با این تفاسیر خبرگزاری فرانسه خبر از برگزاری جلسه شورای امنیت در روز پنج‌شنبه به‌منظور بررسی وضعیت مسلمانان روهینگا در میانمار داده است.

جالب اینکه در همین دوران و روزهای اخیر با وجود اوج بحران در میانمار شورای امنیت هیچ اقدامی در این زمینه نداشته است.

پرواضح است که حقوق بشر، شورای امنیت و سازمان ملل و دیگر مدعیان در زمینه‌های مختلف تنها به‌عنوان نمایشی وجود داشته و برای اهداف خاص تنها کاربرد دارند. این اهداف را همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد می‌توان در آزادی زندانیان سیاسی و یا سرکردگان فرقه‌ها در برخی از کشورها  و یا در تحریم های ظالمانه و یک طرفه مشاهده نمود.
انتهای متن/

سه شنبه, 04 مهر 1396 ساعت 13:25

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید