سخنگوی بان کی مون
از اعدام شیخ نمر به شدت وحشت‌زده شدیم

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در واکنش به اعدام رهبر شیعیان عربستان توسط آل‌سعود اعلام کرد بان‌ کی‌مون به شدت از این موضوع وحشت‌زده شده است.

به گزارش دیده بان، در ادامه واکنش‌های بین‌‌المللی به اعدام آیت‌الله النمر توسط عربستان سعودی، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل هم به این موضوع واکنش نشان داد.

عربستان سعودی روز شنبه(دیروز) اعلام کرد که 47 نفر را به اتهام ارتکاب به جرایم تروریستی اعدام کرد. با نگاه به افراد اعدام شده مشخص شد که آیت‌الله نمر النمر رهبر شیعیان عربستانی نیز توسط آل سعود اعدام شد.

اعدام رهبر شیعیان عربستان در حالی انجام شد که پیش از این، شخصیت‌های مهم جهان اسلام درباره اعدام آیت‌الله النمر به ریاض هشدار داده بودند و حتی سازمان‌های بین‌المللی هم خواستار تجدیدنظر در اعدام او شده بودند.

به گزارش «آی‌تی‌وی»، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای در واکنش به اعدام رهبر شیعیان عربستان، درباره اعدام آیت‌الله النمر تاکید کرد که آقای بان کی مون به شدت از این موضوع وحشت‌زده شده است.

در این بیانیه آمده است: «شیخ النمر و تعدادی دیگر از زندانیان دیگر اعدام شدند؛‌ کسانی که پس از دادگاه‌هایی که سوالات جدی درباره ماهیت اتهام‌ها و منصفانه بودن فرایند محاکمه انها وجود دارد، مجرم شناخته شدند».

در ادامه بیانیه هم تاکید شد: «دبیرکل، ‌چندین بار موضوع شیخ النمر را با رهبری پادشاهی سعودی در میان گذاشته و با او صحبت کرده بود. دبیر کل درخواست قوی خود علیه حکم اعدام را تکرار می‌کند. او به جنبش در حال گسترش در جامعه بین‌المللی برای لغو مجازات اعدام اشاره می‌کند و از عربستان سعودی می‌خواهد همه مجازات‌های اعدام را در پادشاهی را به مجازات‌های دیگر تبدیل کند».

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل با اشاره به اعتراضات صورت گرفته در مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران، ‌خواستار خوشتنداری و آرامش در واکنش‌ها به اعدام آیت‌الله النمر شد و ابراز داشت: «او(بان‌کی‌مون) خشونت تظاهرات‌کنندگان علیه سفارت سعودی در تهران را تقبیح می‌کند».
انتهای متن/

یکشنبه, 13 دی 1394 ساعت 13:42

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید