سازمان ملل
فقر غذایی حدود سیزده میلیون نفر در افغانستان

مسئولان برنامه غذایی سازمان ملل اعلام کردند که ۱۳ میلیون نفر در افغانستان از امنیت غذایی محروم هستند.

 به گزارش دیده بان به نقل از جمهور، مسئولان برنامه جهانی غذای سازمان ملل (وی. اف. پی) اعلام کردند که ۱۳ میلیون تن در افغانستان مصونیت غذایی ندارند و از این مجموع، ۸ میلیون تن از آنها با عدم امنیت غذایی حاد مواجه هستند.

«دیوید بیزلی» مدیر اجرایی این برنامه امروز در کابل گفت که این رقم ۳ سال قبل به ۹ میلیون تن می‌رسید و اکنون ۴ میلیون دیگر به آن افزوده شده است.

وی افزود که ۸ میلیون نفر که اکنون در افغانستان با عدم امنیت غذایی حاد مواجه هستند، نمی‌دانند غذایی بعدی شان را چگونه تأمین کنند و ما از این وضعیت شکننده به شدت نگران هستیم.

بیزلی تـأکید کرد که علت افزایش این مسئله جنگ، بیکاری، خشکسالی، تغییر اقلیم، وضعیت شکننده افغانستان و برگشت مهاجرین از کشورهای دیگر بوده است.

وی در ادامه بر رسیدگی این مشکل تأکید کرد و گفت که در غیر این صورت، نبود امنیت غذایی باعث مشکلات و مهاجرت‌های تازه در افغانستان خواهد شد.

مطابق بررسی برنامه جهانی غذای سازمان ملل، برای حل این مشکل ۱۸۴ دلار نیاز است. از این جمع، ۳۰ میلیون تأمین و ۳۰ میلیون هم تا ۶ ماه آینده تأمین می‌شود.

این برنامه سازمان ملل، امنیت غذایی را دسترسی همه مردم به غذای کافی در تمام اوقات برای داشتن یک جسم سالم عنوان کرده و برای رفع این مشکل کار می‌کند.

این درحالی است که افغانستان تعهد کرده بود این مشکل را تا سال ۲۰۲۰ رفع کند، اما طی سال‌های گذشته وضعیت تأمین امنیت غذایی بهبود نیافته و بدتر شده‌است.
انتهای متن/

سه شنبه, 14 فروردين 1397 ساعت 11:27

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید