ریال سعودی همچنان می‌تازد

هنوز جریانات انسان دوست در دنیا از شوک حذف نام عربستان از لیست کودک کش‌ها بیرون نیامده بودند که کنگره آمریکا ضلع دیگر این مثلث را کامل کرد.

به گزارش موسسه راهبردی دیده‌بان، پس از اینکه سال گذشته دولت آل سعود در میان بهت همگان ریاست یکی از پنل‌های حقوق بشر سازمان ملل را بدست آورد تصور می‌شد مدعیان همیشگی حقوق انسان‌ها برای حفظ ظاهر هم که شده با ادامه این روند مخالفت کرده و یا حداقل اعتراض خود را نشان دهند.

اما گرمای این خوش باوری نیز به زودی فروکش کرد و با گذشت کمتر از یک سال سازمان ملل عربستان را از لیست کودک کشی در یمن حذف کرد و به همگان نشان داد که بالاتر از حقوق انسان‌ها مساله‌ای به نام پول وجود دارد .

هنوز جریانات انسان دوست در دنیا از شوک این اقدام بیرون نیامده بودند که کنگره آمریکا ضلع دیگر این مثلث را کامل کرد. «جان برنان» مدیر سازمان سیای آمریکا از بی‌گناه بودن آل سعود در پرونده حوادث 11 سپتامبر 2001 بر طبق گزارش کنگره آمریکا خبر داد؛ به‌این‌ترتیب تهدیدهای عربستان سعودی برای خارج کردن دارایی‌هایش از وزارت خزانه‌داری آمریکا به نتیجه موردنظر منجر شده و کنگره آمریکا نیز از موضع پیشین خود عقب نشست.

"جان برنان"، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «CIA»، در مصاحبه با «نادیا البلبیسی»، گزارشگر شبکه سعودی العربیه در واشنگتن با تاکید بر اینکه سعودی هیچگونه ارتباطی با حملات 11 سپتامبر ندارد، گفت که آمریکا و پادشاهی سعودی دارای بهترین روابط به‌ویژه درزمینه مبارزه با تروریسم هستند. رئیس سیا گفت: «ما همکاری بسیار خوبی با پادشاهی سعودی داریم. من شخصاً چندین سال با شرکای سعودیمان کار کرده‌ام، پنج سال در سعودی زندگی کردم، با شاهزاده محمد بن نایف، وزیر کشور سعودی کار کردم، و در حقیقت طی 15 سال گذشته پادشاهی سعودی یکی از بهترین متحدان ما درزمینه مبارزه با تروریسم بوده است.»

جان برنان افزود: «با وجود کسانی چون ملک سلمان پادشاه سعودی، و شاهزاده محمد بن سلمان، وزیر دفاع احساس می‌کنیم که ما متحدانی واقعی و قوی در جنگ علیه تروریسم داریم.»

رئیس CIA با اشاره به گزارش تحقیقاتی 28 صفحه‌ای که اخیراً در برخی رسانه‌ها مطرح شد، گفت: «گزارش تحقیقاتی 28 صفحه‌ای در واقع بخشی از تحقیقاتی است که در سال 2002 منتشر شده بود، این گزارش تحقیقاتی به منظور دستیابی به سرنخ‌ها و جمع آوری اطلاعات کافی برای کشف پشت پرده حملات 11 سپتامبر صورت گرفته بود. اما پس از آن بررسی‌های دقیق محققان به این نتیجه رسیدند که اتهامات وارده بر پادشاهی سعودی مبنی بر‌دست داشتن این کشور در آن حملات فاقد ادله بودند، به طوری که در همه یافته‌های این گزارش معلوم شد که هیچ شواهدی دال بر دست داشتن دولت، نهادهای رسمی، یا حتی مقام‌های ارشد پادشاهی سعودی در حملات 11 سپتامبر وجود ندارد.» برنان افزود: «به نظر من این گزارش 28 صفحه‌ای بزودی منتشر خواهد شد.

من از پشتیبانان انتشار این گزارش هستم. همه خواهند دید که پادشاهی سعودی هیچ‌ارتباطی با این حملات نداشته بلکه تمام شواهد و ارزیابی‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد که القاعده، الظواهری و افرادی مانند آن‌ها پشت این برنامه بودند.»
انتهای متن/

دوشنبه, 24 خرداد 1395 ساعت 22:30

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید