خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 525

رفتار استرالیا با پناهجویان:
تبعید به جزیره همسایه مرگ

نائورو که در حال حاضر بيش از 400 مرد، زن و کودک آواره در آن به سر مي برند در ماه هاي اخير زير ذره بين گروه ها و سازمان هاي مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان؛ سالیان سال است که برخی از مردمان کشورهای کمتر توسعه یافته به امید بهتر شدن شرایط زندگی و رسیدن به خواسته هایی که بعضا جزئی از حقوق ابتداییشان است اقدام به مهاجرت می کنند. این افراد غالبا تمام مایملک ناچیز خود را فروخته و تبدیل به دلارهایی می کنند که عموما بلای جانشان می شود. یکی از بهشت های موهوم استرالیا است که هر ساله خیل عظیمی از مهاجران بدان سو سرازیر می شوند. دولت استرالیا اما بزرگترین سد مهاجرین و آوارگان برای تنفس در بهشت موهوم است تا جاییکه این افراد را به جزیره ای که همسایه مرگ است می فرستد و آنجا بدون امکانات ابتدایی رها می سازد.

سازمان عفو بين‌الملل، رفتار و برخورد با آوارگاني که توسط دولت استراليا به جزيره "نائورو" در اقيانوس آرام منتقل مي شوند را طبق حقوق بين الملل شکنجه دانست و آن را متهم کرد.
"آنا نيستات" مدير تحقيقات سازمان دفاع از حقوق بشر عفو بين الملل روز دوشنبه با اعلام اين که آوارگان در نائورو به علت رفتارهاي ناشايست مقامات استراليا دچار نااميدي مطلق شده اند، اين گونه رفتارها را محکوم کرد.
تمامي متقاضيان پناهندگي در گفت وگو با "آنا نيستات"، از مشکلات جسمي و رواني خود شکايت داشتند.
طبق گزارش عفو بين الملل پديده خودزني در ميان آوارگان مستقر در جزيره نائورو به يک امر همگاني تبديل شده است.
اين در حالي است که خدمات پزشکي در اين اردوگاه ها کافي نيست و زنان و کودکان با خطر سوء استفاده و تهديدهاي برخي از ساکنان نائورو روبرو هستند.
آوارگان مستقر در نائورو در ماه هاي اخير بارها با برگزاري تظاهرات اعتراض خود را به سياست هاي دولت استراليا اعلام کردند.
نائورو که در حال حاضر بيش از 400 مرد، زن و کودک آواره در آن به سر مي برند در ماه هاي اخير زير ذره بين گروه ها و سازمان هاي مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.

گفتنی است طی سالهای گذشته گزارشات متعددی از تجاوز و تعدی به مهاجرین در این جزیره رسانه ای شده از جمله اینکه یکی از کارمندان بازداشتگاه های استرالیا در جزیره مانوس نیز به تجاوز جنسی متهم شده بود که اخراج شد.
پناهجویان پیش از این به سناتورهای مخالف دولت استرالیا گفته بودند، بارها شاهد تهدید مامورین گارد حفاظتی و تجاوز و سوء استفاده جنسی آن ها بوده اند.
این مامورین به تعدادی از زنان پناهجو گفته اند که بعد از رسیدگی به درخواست پناهندگی و اجازه زندگی در جامعه نائورو، آنها و همچنین نوجوانان مورد تجاوز جنسی قرار خواهند گرفت.
انتهای متن/

چهارشنبه, 28 مهر 1395 ساعت 09:59

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید