در پی اقدام اخیر نماینده پارلمان هلند
تلاش گسترده کشورهای اروپایی برای ایجاد تنش میان پناهجویان

تنش‌ها بر سر بحران پناهجویان در یک شهر هلند در پی اقدام یک نماینده راست افراطی پارلمان برای توزیع اسپری فلفل مصنوعی بین زنان افزایش یافته است.

به گزارش دیده بان، گرت ویلدرز، نماینده «حزب آزادی» در پارلمان هلند در توجیه این اقدام خود گفت زنان باید بتوانند از خود در برابر «مردان مسلمان» دفاع کنند.

وی گفت هلند «باید مرزهای خود را ببندد.»

حمل اسپری فلفل در هلند ممنوع است اما به گفته این نماینده پارلمان، زنان باید اجازه داشته باشند برای حفاظت از خود اسپری فلفل همراه داشته باشند.

ویلدرز روز شنبه از تجمع مردم در شهر اسپیکنیسه در غرب هلند استفاده کرد و با توزیع این اسپری‌های فلفل مصنوعی که رنگ قرمز در آن پر شده بود سعی داشت پیام ضد اسلامی خود را برساند.

اما ده‌ها زن در واکنش به این اقدام وایلدز اعتراض کردند و او را «نژادپرست» خواندند.

به گفته رسانه‌های هلندی، حدود 10 زن در این تظاهرات دستگیر شدند.

تجاوز به زنان در شهر کلن آلمان در شب سال نو واکنش‌های تندی را بین مردم اروپا از جمله مردم هلند در پی داشته است.

هلند که 17 میلیون جمعیت دارد در سال 2015 بیشترین تعداد پناهجو را در تاریخ خود پذیرفته است.

بیش از یک میلیون پناه‌جو که بیشتر آن‌ها از کشورهای بحران‌زده خاورمیانه و شمال آفریقا هستند در سال 2015 وارد اروپا شدند که حدود 54 هزار نفر آنان در هلند ثبت نام شده‌اند.

این در حالی است که قرار است وزیران کشور اتحادیه اروپا روز دوشنبه (5 بهمن) در آمستردام، پایتخت هلند، درباره طرح تمدید کنترل مرزهای حوزه یورو دیدار و گفت‌وگو کنند.

مارک روته، نخست وزیر هلند روز چهارشنبه در پارلمان اروپا هشدار داد که اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران پناهجویان تنها حدود دو ماه فرصت دارد زیرا با فرارسیدن فصل بهار، موج جدید هجوم پناهجویان آغاز خواهد شد.

تنش‌ها در هلند به دنبال اقدام دولت این کشور برای ملزم کردن استانهای کشور به یافتن سرپناه برای هزاران پناهجو در این کشور در حال افزایش است.

اعتراض‌ها در برخی از شهرهای هلند علیه مراکز پناهجویان به شورش کامل تبدیل شده و تا به حال شماری دستگیر و زخمی شدند.

روزنامه هلندی «ترو» با استناد به یک گزارش فاش شده نوشت، شمار پناهجویان در هلند امسال به 93 هزار نفر افزایش خواهد یافت.
انتهای متن/

یکشنبه, 04 بهمن 1394 ساعت 11:20

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید