خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

درخواست گوترش از شورای حقوق بشر
گوترش درخواست درمان برای افراط‌گرایی و پوپولیسم دارد

دبیرکل سازمان ملل در مجمع شورای حقوق بشر این سازمان که در ژنو برگزار شد، از این شورا خواست تا برای «حملات» به حقوق پناهجویان و اقلیت‌های سراسر جهان درمانی بیاندیشد.

به گزارش دیده بان به نقل از دویچه‌وله، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در آغاز نشست چهار هفته‌ای مجمع شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت: نادیده گرفتن حقوق بشر نوعی بیماری است و این بیماری در حال شیوع است.


وی افزود: شورای حقوق بشر باید بخشی از درمان این بیماری باشد.شورای حقوق بشر یک هیات بین دولتی در داخل سیستم سازمان ملل است که از 47 کشور تشکیل شده و مسوول حفاظت و ارتقای حقوق بشر در سراسر جهان و رسیدگی به نقض حقوق بشر و ارائه توصیه‌هایی در این زمینه است.


اعضای این شورا شامل کشورهای منتخبی هستند که مخبر یا تحلیل‌گرانی را منصوب می‌کنند تا به این شورا درخصوص بحران‌ها در تک تک کشورها یا مشکل اقلیت‌ها گزارش دهند.


گوترش گفت: ما به شدت شاهد پدیده افراطی پوپولیسم و افراط‌گرایی هستیم. این گرایش‌ها نتیجه افزایش نژادپرستی، بیگانه‌هراسی، یهودستیزی و انزجار از مسلمانان است.


این سخنرانی گوترش مصادف است با اینکه آمریکا تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ مجددا کرسی خود در شورای حقوق بشر را در دست گرفت.این در حالی است که گزارش رسانه‌ها حاکی از آن بود که ممکن است آمریکا به خاطر انتقادات اخیر شورای حقوق بشر از اسرائیل این شورا را ترک کند.


جان فیشر، سخنگوی دیده‌بان حقوق بشر گفت: دستور اخیر ترامپ برای ممنوع کردن ورود مسافران از 7 کشور مسلمان به خاک آمریکا به تدریج اعتبار این کشور را از بین می‌برد.


در همین حال زید رعد الحسین، رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل در سخنرانی افتتاحیه گفت: سودجویان سیاسی بی‌ملاحظه نباید اجازه داشته باشند که حقوق و آینده سیاره‌مان را کنار بگذارند. کشورها به صورت جمعی موظف هستند تا در برابر چنین بازیگران سیاسی که این سیستم چند جانبه را تهدید می‌کنند یا قصد دارند از عضویت از آن خارج شوند، مقاومت کنند./ایسنا
انتهای متن/

سه شنبه, 10 اسفند 1395 ساعت 11:40

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید