داد نهادهای بین المللی از استبداد سعودی

دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای خواستار آزادی فوری تمامی زندانیان سیاسی در بند دولت سعودی شد

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان دیدبان حقوق بشر جهانی در بیانیه‌ای به وضعیت زندانیان عقیدتی و سیاسی در عربستان سعودی پرداخت و نوع رفتار ریاض را محکوم کرد.

به نوشته الجزیره، در این بیانیه آمده است که حاکمان سعودی برخی از بازداشت شدگان را برای ماه‌ها از ارتباط با خانواده و وکلایشان محروم می‌کنند و آن‌ها هیچ ارتباطی با دنیای خارج ندارند.

دیدبان از دولت سعودی خواست تا به بازرسان بین‌المللی برای ورود به عربستان و دیدار از زندان‌ها، اجازه ورود دهد و این بازرسان باید بتوانند در خصوص ادعای وجود شکنجه در زندان‌ها تحقیقات بیطرفانه انجام دهند.

طبق این بیانیه، «محمد بن نایف» ولی‌عهد سابق سعودی که از اسفند سال گذشته در بازداشت به سر می‌برد، هنوز با خانواده‌اش دیداری نداشته و مکان بازداشتش نیز نامعلوم است.

دیدبان در ادامه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت محمد بن نایف و دیگر زندانیان و فعالان عربستانی، از کشورهای همپیمان با عربستان سعودی خواست تا ریاض را برای آزادی تمامی بازداشت شدگان که به طور «ظالمانه» دستگیر شده‌اند، تحت فشار قرار دهند.

در هفته‌های گذشته دو کمپین جداگانه برای آزادی «سلمان العوده» روحانی سرشناس و «لجین الهذلول» فعال زنان عربستان تشکیل شده است.

دیروز نیز «منصف المرزوقی» رئیس‌جمهور سابق تونس با انتشار ویدئویی در صفحه شخصی خود در فیسبوک، از «محمد بن سلمان» خواست تا زندانیان عقیدتی و سیاسی را آزاد کند.

 

 

منبع:فارس
انتهای متن/

سه شنبه, 18 شهریور 1399 ساعت 10:28

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید