خواب سنگین مدعیان حقوق بشر
یک پنجم ساکنان غزه در فقر مطلق بسر می برند

حدود ده سال از اقدام ضد انسانی رژیم اشغالگر قدس در تحریم باريکه غزه می‌گذرد و نهاد‌های حقوق‌بشری دنیا بدون توجه به این اقدام ضد انسانی، وقت خود را مصروف تضعیف کشورهای مستقل از نظام ظالمانه حاکم بر دنیا می‌کنند.

به گزارش موسسه دیده‌بان، مرکز حقوق بشر فلسطين در گزارشي درباره اوضاع باريکه غزه اعلام کرد رژيم صهيونيستي با تداوم محاصره دريايي و زميني باريکه غزه که دهمين سال خود را پشت سر مي‌گذارد، حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ساکنان آن را آشکارا نقض مي‎کند و اين مساله باعث وخامت اوضاع معيشتي حدود يک ميليون و 800 هزار فلسطيني ساکن غزه شده است.

بر اساس اين گزارش ، اين محاصره باعث افزايش نرخ فقر در باريکه غزه به 38.8 درصد شده است که 21.1 درصد از اين افراد در فقر شديد به سر مي‎برند و نرخ بيکاري هم در ماه‎هاي اخير به 44 درصد رسيده است.

به سبب محاصره باريکه غزه طي حدود 10 سال گذشته ، بيش از 100 هزار نفر در اين منطقه بدون خانه و سرپناه هستند و يک سوم جمعيت آن را نيز آوارگان تشکيل مي‎دهند.44 درصد از ساکنان غزه هم فاقد امنيت غذايي و 80 درصد وابسته به کمک‎هاي بشردوستانه هستند.

این اقدامات ضد بشری در حالی اتفاق می‌افتد که ناظران حقوق‌بشر در دنیا کوچکترین واکنشی به آن نشان نداده و در محکومیت بانیان آن کمترین واکنشی نشان نمی دهند. اقدامی که بیش از پیش نشانگر نگاه ابزاری به حقوق انسان‌ها و همراهی با خواست نظام سلطه می باشد.

گفتنی است بیش از دو سال پیش نیز، گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین اتخاذ تصمیمات فوری برای ممانعت از وقوع فاجعه انسانی در نوار غزه را خواستار شده بود.

"ریچارد فالک" با اشاره به کاهش شدید سوخت و انرژی که موجب تعطیلی ارائه خدمات بهداشتی شده است و همچنین پر شدن آب فاضلاب در خیابان‌های نوار غزه، بر اتخاذ تصمیمات فوری برای ممانعت از وقوع فاجعه انسانی در غزه تاکید کرد.

وی افزود که کمک‌های ارائه شده به بخش سوخت و انرژی، جوابگوی تنها 6 ساعت در روز است و از بیش از 3 هفته پیش تنها نیروگاه برق غزه به دلیل کمبود سوخت از فعالیت بازماند.

فالک همچنین اظهار داشت: اوضاع غزه به حد فاجعه رسیده و کمبود سوخت زیر ساخت‌ها را در معرض خطر قرار داده و مانع خدمات‌رسانی اساسی از جمله در رابطه با بهداشت، آب و فاضلاب است و ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی در برخی بخش‌ها اعم از دیالیز، اتاق جراحی، بانک خون، بخش مراقبت‌های ویژه و نوزادان متوقف شده است.

 

011ede7c9e11918ad86fd608ace166efe3115e92

 

1395012112514952774767410
انتهای متن/

دوشنبه, 03 خرداد 1395 ساعت 15:24

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید