حکام شکنجه گر جنوب خلیج فارس

مدیر اجرایی سازمان حقوق بشر اروپا، وضعیت حقوق بشر 3 کشور عربی را تشریح کرد

 به گزارش موسسه راهبردی دیده بان به نقل از خبرگزاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی «اندرو اندرسون» مدیر اجرایی سازمان حقوق بشری اروپایی «فرانت لاین دیفندرز» (Front Line Defenders) در گفت‌وگو با برنامه «بلا حدود» شبکه «الجزیره» به وضعیت حقوق بشر در سه کشور امارات، عربستان و بحرین پرداخت.

 

بحرین

وی درباره معارض بازداشت شده بحرینی «نبیل رجب» گفت، رجب با بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری در جهان همکاری کرده و دلایلی که منجر به بازداشت وی شده، قانع‌کننده نیست و نباید منجر به بازداشت شود اما نظام بحرین پرونده‌ای بد در زمینه حقوق بشر دارد. اندرسون ادامه داد: دولت بحرین بازداشت‌شدگان را شکنجه می‌دهد، تظاهرات‌کنندگان را سرکوب می‌کند و صدها نفر از آنها را زندانی کرده است همانگونه که سخن گفتن با معارضان را رد می‌کند و تنها به این اقدام کفایت نکرده بلکه احزاب معارض را نیز منحل ‌کرده و تمام تریبون‌هایی را که از معارضان صحبت می‌کرده‌اند، بسته است. امور در بحرین جز با گفت‌وگو و آزاد کردن تمام معارضان حل نخواهد شد.

 

عربستان سعودی

وی درباره اوضاع حقوق بشر در عربستان سعودی گفت، زنان زیادی بیش از دو سال است که در عربستان بازداشت و محاکمه غیرعادلانه شده‌اند، برخی گزارش‌ها از شکنجه آنها خبر می‌دهند بویژه «لجین الهذلول» که تا کنون محاکمه عادلانه‌ای در حق او انجام نشده است. اندرسون ادامه داد، اتهامات وارد شده به الهذلول پایه و اساس قانونی ندارد و عربستان سعودی نمی‌تواند وی را به این اتهام که متقاضی کار در سازمان ملل شده، زندانی کند زیرا حق کار برای هر شخصی در جهان محفوظ است. رئیس این مرکز حقوقی اروپایی در ادامه به اظهارات مقامات سعودی برای ایجاد وضعیتی جدید در این کشور پرداخت و گفت: ما زمانی که نحوه تعامل عربستان با حقوق بشر بویژه با زنان را می‌بینیم، این اظهارات را باور نمی‌کنیم. وی در ادامه درباره تحت پیگرد قرار دادن فعالان شبکه‌های اجتماعی در عربستان سعودی را به سخره گرفت و گفت، شیوه ریاض مسخره است.

 

امارات

اندرسون در پرداخت به وضعیت حقوق بشر در امارات عربی متحده، این کشور را از بزرگترین دیکتاتورهای جهان خواند و گفت، شعار تسامحی که دولت امارات اعلام کرده، واقعیت ندارد. به عنوان مثال این کشور یک وکیل به نام «محمد رکن» را بازداشت و وی را از داشتن وکیل یا دفاع از خود منع کرده و محاکمه بی‌‌ارزشی برای او ترتبی داده است. همچنین وضعیت فعال حقوق بشری «احمد منصور» و هر شخص دیگری که از دولت انتقاد کند، نیز همین است و آنها را زندانی می‌کند.

وی ادامه داد: جامعه بین‌المللی از آنچه در امارات می‌گذرد بعلاوه مشارکت این کشور در جنگ یمن چشم پوشیده زیرا غرب و آمریکا به نفت و پول بیشتر از حقوق بشر اهمیت می‌دهند و این از چالش‌هایی که مدافعان حقوق بشر با آن روبرو هستند. اندرسون در پایان از تمام دولت‌ها در جهان درخواست کرد که با توجه به شیوع کرونا زندانیان را آزاد کنند.
انتهای متن/

شنبه, 30 فروردين 1399 ساعت 12:58

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید