توسط سازمان‌های مدافع حقوق بشر صورت گرفت
محکومیت جنایات عربستان در یمن

سازمان‌های مدافع حقوق بشر، سکوت جامعه جهانی در قبال جنایات عربستان در یمن را محکوم کردند.

به گزارش دیده بان، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی پزشکان بدون مرز، پزشکان جهان، و ائتلاف بین‌المللی دفاع از حقوق و آزادی‌ها، سکوت جامعه جهانی در قبال تجاوز عربستان به یمن را محکوم کردند.

لوران سوری مسئول سازمان پزشکان بدون مرز در نشستی خبری در پاریس گفت: از ابتدای جنگ در یمن دیدارهای زیادی با مردم این کشور داشتیم، مردم خیلی ناراحت هستند، اما روشن است که هیچ دیپلمات و یا حکومتی امروز نمی‌خواهد حوادث یمن را محکوم کند.

وی ضمن انتقاد از مواضع برخی کشورها گفت: این کشورها به سبب شراکت با عربستان سعودی و به‌ویژه در زمینه فروش سلاح به این کشور، تحت فشار هستند.

جولیان دوسار مسئول سازمان پزشکان جهان نیز از نقش منفی جامعه جهانی در قبال بحران یمن انتقاد کرد و گفت: بحران یمن به خاطر پوشش رسانه‌ای و تبلیغاتی جنگ در سوریه و عراق مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد.

سازمان‌های مذکور اعلام کردند که 19 میلیون یمنی یعنی 60 درصد از ساکنان این کشور با فقدان امنیت غذایی روبرو هستند و نیمی از مرکز بهداشتی این کشور، از مدار خدمت‌رسانی خارج شده است.

از سوی دیگر محمد الشامی رئیس ائتلاف بین‌المللی دفاع از حقوق و آزادی‌ها که این کنفرانس را برگزار کرده است، گفت: نقش اسماعیل ولد الشیخ فرستاده سازمان ملل متحد در میانجیگری برای حل بحران یمن به شکست حتمی انجامیده است.

وی افزود: ولد الشیخ نمی‌داند که چگونه با مسائل انسانی و سیاسی تعامل داشته باشد.

عربستان سعودی ضمن ائتلاف با برخی کشورهای عربی منطقه از ششم فروردین 94 حملات گسترده علیه یمن را کلید زد تا از این طریق بتواند «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری یمن را به قدرت بازگرداند که این حملات به‌جز ویرانی یمن و کشتار هزاران انسان بی‌گناه نتیجه‌ای برای رژیم سعودی نداشته است.

بر اساس آمارهای سازمان ملل، بیش از 7400 نفر در جریان جنگ عربستان علیه یمن کشته و بیش از 40 هزار نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند
انتهای متن/

شنبه, 26 فروردين 1396 ساعت 09:56

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید