تحریم دارو ظلم آشکارمدعی حقوق بشر

تحریم های آمریکا جان بیماران سرطانی در ایران را به خطر انداخته است

 به گزارش شبکه‌ ای بی‌سی نیوز، با بازگشت تحریم‌های آمریکا دسترسی به داروهای خاص در ایران بسیار کاهش یافته و بیماران خاص بویژه سرطانی‌ها از کمبود شدید دارو رنج می‌برند.

خبرنگار شبکه آمریکایی‌ ای بی‌سی نیوز پس از مصاحبه با چندین بیمار سرطانی ایرانی می‌نویسد، دسترسی محدود به دارو بیماران ایرانی و خانواده‌های آن‌ها را ناامید کرده است، به خصوص پس از آنکه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ایران خارج شد.

تأثیر تحریم‌ها بر دارو

به گزارش رسانه آمریکایی، در حالی که کالاهای بشردوستانه از اعمال تحریم‌ها معاف هستند اما تولید کنندگان دارو در ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا از جمله محدودیت‌های بانکی و معاملات، با چالش‌های بسیاری رو به رو هستند.

محدودیت در خرید داروها یا تجهیزات، علاوه بر مشکلات حمل و نقل کالا به داخل ایران، دسترسی سریع و گسترده به دارو را دشوارتر کرده است.

داروهای هسته‌ای که برای اسکن تشخیص بیماری‌های سرطانی الزامی است، از آنجا که با صنعت انرژی اتمی ایران در ارتباط است مورد تحریم‌های آمریکا قرار گرفته و جان بسیاری از ایرانیان را در معرض خطر قرار داده است.

شرکت "پارس ایزوتوپ" سازنده داروهای هسته‌ای ایران یکی از شرکت‌هایی است که پس از خروج یکجانبه ایالات متحده از توافق هسته‌ای، به فهرست تحریم‌های خزانه داری آمریکا اضافه شد.

محمدرضا داورپناه رییس شرکت پارس ایزوتوپ در مصاحبه با ای بی‌سی نیوز گفت: همه ما از شنیدن خبر شوکه شدیم. فعالیت‌های ما صرفاً برای اهداف پزشکی است. سالانه حدود هشتصد هزار ایرانی از محصولات ما استفاده می‌کنند.

داورپناه گفت: برای تولید رادیو ایزوتوپ‌ها، این شرکت باید از راکتور تحقیقاتی تهران استفاده کند که متعلق به سازمان انرژی اتمی ایران است و قبل از انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ توسط ایالات متحده ساخته شد.

وی افزود: تمام ارتباطات شرکت پارس ایزوتوپ‌ها با سازمان انرژی اتمی ایران تنها در حوزه پزشکی است و ارتباطی با دیگر حوزه‌ها ندارد.

به گزارش‌ ای بی‌سی نیوز، با بازگشت تحریم‌های آمریکا مشکلات تامین دارو و تاخیر تامین مواد اولیه مورد استفاده در تهیه داروهای هسته‌ای بسیار پیچیده شده است، زیرا این مواد به طور معمول عمر بسیار کمی دارند و حمل و نقل آنان باید بسیار سریع صورت بگیرد.

دکتر داود بیگی داروساز هسته‌ای و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد اهمیت تامین و دسترسی تولید داروهای هسته‌ای به‌ ای بی‌سی نیوز گفت: مواد اولیه رادیو دارویی مانند یخ است. اگر به موقع تحویل نشوند، ذوب و پوسیده می‌شوند.

بیگی توضیح داد، هنگامی که تحویل مواد اولیه به دلیل محدودیت دسترسی به خدمات حمل و نقل هوایی قطع می‌شود، نه تنها آنچه ما دریافت می‌کنیم کمتر از آنچه که واقعاً به آن احتیاج داریم است، بلکه باعث می‌شود زمان تست تشخیص بیماران را به تعویق بیندازیم و آنان نیز نمی‌توانند تا تشخیص کامل هیچ درمانی داشته باشند.

خطوط هوایی از جمله امارات، قطر ایرویز و شرکت هواپیمایی ترکیه قبلاً با پارس ایزوتوپ کار می‌کردند، اما پس از تحریم‌های آمریکا دیگر به این شرکت ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهند.

به گزارش ایرنا، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره تحریم‌های ظالمانه آمریکا در حوزه غذا و دارو و تجهیزات پزشکی گفت: آمریکایی‌ها علاوه بر تحریم مبادلات بانکی برای شرکت، ماده اولیه دارو و تجهیزات پزشکی حتی به طور مستقیم با تحت فشار قرار دادن برخی شرکت‌ها در اروپا و آمریکا اقدام به تحریم برخی اقلام دارویی، غذایی و تجهیزات پزشکی می‌کنند.

وی گفت: به عنوان مثال یکی از شرکت‌های اروپایی با رفتاری خلاف موازین حقوق بین‌المللی اقدام به تحریم پانسمان بیماران پروانه‌ای یا EB کرده‌ است، اگر چه ما تلاش کردیم پانسمان‌ها را از مسیرهای دیگری تامین کنیم اما به هر حال این تحریم‌ها در تامین پانسمان تاخیر ایجاد کرد.

جهانپور با اشاره به مرگ دختر دو ساله خوزستانی به دلیل بیماری پروانه‌ای و مطرح شدن آن در سازمان ملل اظهار کرد: «آوا» قربانی سیاست‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران شد امیدواریم نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری در برابر اعمال ظالمانه و ضد بشری آمریکا سکوت نکنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره تسلیت‌ نماینده آمریکا به خاطر مرگ آوا اظهار کرد: تسلیت نماینده آمریکا پس از طرح موضوع مرگ یک بیمار پروانه‌ای در سازمان ملل، به نوعی فرار آمریکایی‌ها در برابر فشار رسانه‌هاست.

او تاکید کرد: اعتبار این تسلیت‌ها مثل همان دروغگوهایی است که می‌گفتند دارو و تجهیزات پزشکی تحریم نیست اما بزرگترین دروغ آمریکایی‌ها به حساب می‌آید و شاهد آن بودیم که دارو و مواد اولیه مورد تحریم قرار گرفت.

جهانپور یادآوری کرد: اگر فشارهای آمریکایی‌ها تا حدی به مردم منتقل نشده است به دلیل نخواستن آمریکایی‌ها نیست بلکه ناشی از نتوانستن آن‌ها و استفاده از ظرفیت تولید داخلی است.
انتهای متن/

پنج شنبه, 05 دی 1398 ساعت 11:19

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید