تجارت خون مدعیان حقوق بشر در یمن

فروش سلاح اعضای G-20 به آل سعود سه برابر کمک‌های بشردوستانه به یمن بوده است

به گزارش دیده بان یک موسسه انگلیسی گزارش داد که کشورهای عضو گروه 20 (جی-20) از زمان مداخله رژیم سعودی در امور یمن، بیش از 17 میلیارد دلار سلاح به این کشور فروخته‌اند.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «الجزیره» در گزارشی که روز سه شنبه موسسه «آکسفام» منتشر کرده، آمده است این رقم سه برابر کمک‌های بشردوستانه اعضای گروه 20 به مردم یمن بوده است. این گزارش در حالی منتشر شد که سران گروه 20 آماده دیدارهای هفته جاری برای اجلاس مجازی خود به میزبانی عربستان هستند.

در حالی که برخی از کشورهای اروپایی فروش سلاح به ریاض را متوقف کرده اند، اما بسیاری از اعضای گروه 20 همچنان به این کشور سلاح می‌فروشند. به گفته موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم (سیپری)، عربستان سعودی خلال سالهای 2014 تا 2018 با وارد کردن 16.9 میلیارد دلار سلاح و صرف 4.9 میلیارد دلار از این مبلغ برای خرید تسلیحات اروپایی، درصدر فهرست وارد کننده اسلحه در جهان بود.

«اسوان کمال» از اعضای موسسه آکسفام در این زمینه گفت: «در حالی یمن وارد ششمین سال درگیری خود می‌شود که 80 درصد از 30 میلیون نفر از مردم فقیر کشور به کمک نیاز دارند و دیدن این سطح تجارت بسیار تکان دهنده است .ما باید از رهبران جهان بخواهیم مسئولیت خود را به عهده بگیرند و از نشست هفته جاری گروه 20 استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که در مورد بودجه بشردوستانه گفتگوهای کافی انجام شده است.»

آکسفام در گزارش خود آورده که در هر 10 روز یک حمله هوایی به بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، چاه‌ها و مخازن آب در طول جنگ انجام شده است. همچنین بیش از 100000 نفر در جنگ کشته از جمله 12000 غیرنظامی کشته شده‌اند. طبق برنامه جهانی غذا در سازمان ملل، 24 میلیون یمنی به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند، در حالی که 20 میلیون نفر در حالت نا امن غذایی بوده و با قحطی دیگر روبرو هستند.

«محسن صدیقی» مدیر آکسفام در یمن گفت:«مردم یمن که سالها دچار مرگ ، آوارگی و بیماری شده اند به کمک این اعضای قدرتمند جامعه جهانی احتیاج دارند تا همه طرفین درگیری را گرد هم آورند تا با آتش بس فوری در کشور موافقت شده و به مذاکرات متعهد برای دستیابی به صلح پایدار برگردند.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:فارس
انتهای متن/

شنبه, 01 آذر 1399 ساعت 09:31

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید