به شرط پایان رزمایش مشترک با کره جنوبی
کره شمالی خواستار بستن پیمان صلح با آمریکا شد

کره شمالی برای توقف آزمایش‌های هسته‌ای خود خواستار بستن پیمان صلح با آمریکا و پایان رزمایش‌های نظامی این کشور با کره جنوبی شده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از سخن‌گوی وزارت خارجه این کشور گزارش داد پیونگ یانگ خواستار بستن پیمان صلح با واشنگتن است.

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی گفت: «هنوز تمام پیشنهادها برای حفظ صلح و ثبات در شبه جزیره (کره) و در شمال شرق آسیا از جمله پیشنهادها برای توقف آزمایش‌های هسته‌ای ما و بستن قرارداد صلح در ازای توقف رزمایش‌های مشترک نظامی آمریکا معتبر است.»

این در حالی است که کره شمالی از مدت‌ها پیش به دنبال پیمان صلح با آمریکا و پایان رزمایش‌های مشترک این کشور با کره جنوبی است. در حال حاضر، حدود 28 هزار و 500 نیروی نظامی آمریکا در کره جنوبی حضور دارند.

دو کشور کره شمالی و جنوبی پس از پایان جنگ سه ساله که در سال 1953 با امضای قرارداد آتش‌بس به پایان رسید به لحاظ حقوقی در وضعیت جنگ با یکدیگر هستند.

کره شمالی 16 دی (6 ژانویه) اعلام کرد یک بمب هیدروژنی را با موفقیت آزمایش کرده است که واکنش‌های شدید همسایگان این کشور و آمریکا مواجه شد.

اما آمریکا و کارشناسان می‌گویند بعید است پیونگ یانگ به چنین فن‌آوری پیشرفته‌ای در چهارمین آزمایش هسته‌ای خود دست یافته باشد زیرا قدرت انفجار این بمب شبیه آزمایش هسته‌ای کره شمالی در سال 2013 بود.

سازمان ملل کره شمالی را به دلیل برنامه‌های هسته‌ای و موشکی تحریم کرده است.
انتهای متن/

شنبه, 26 دی 1394 ساعت 09:34

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید